Stacja Nędza: Książę, Pendolino i… nędza [ZDJĘCIA]

stacja pkp nędza

Kolej odegrała dużą rolę w rozwoju Nędzy. Stacja, choć nadal ważna, straciła jednak swój dawny blask.

1 stycznia 1846 roku oddano do użytku linię Koźle–Racibórz, jednak stację kolejową wybudowano dopiero tuż przed powstaniem odgałęzienia w kierunku Czernicy, Rybnika i Mikołowa, w 1854 roku. Przez lata zmieniała swoją nazwę: począwszy od Nendzy, przez Nensę, Buchenau, Buchenau (Oberschlesien) i ponownie Buchenau. Od 1945 roku stacja nosi nazwę „Nędza”.

- reklama -

Z koleją wiąże się szybki rozwój wsi, a dla wielu jej mieszkańców stała się ona źródłem dochodu. Dzięki niej w Nędzy pojawiały się również ważne osoby. W „Nowinach Raciborskich” z 8 maja 1889 r. można przeczytać: „Nędza. Dzisiaj po południu o godzinie czwartej przybył na dworzec tutejszy nasz Najprzew. Książę Biskup Jerzy. Na dworcu powitali go: Ksiądz Dziekan Strzybny ze Starejwsi, Ksiądz Prob. Bowroth z Ostroga, Ksiądz Kuratus Krahl z Raciborza, Ksiądz Dziekan Neumann z Markowic, Ksiądz Prob. Bolik z Rybnika, p. landrat Pohl i p. baron Eickstedt. Wszyscy się dziwili, że na dworcu nie było dzieci szkolnych i dopiero później dowiedzieliśmy się, że to władza szkolna zakazała panom nauczycielom dzieci nasze na dworzec zaprowadzić. Nie możemy jedynie pojąć dlaczego to uczyniono, boć dzieci i tak w dniu tym po południu szkoły nie miały, nic więc nie byłyby znudziły. Z Nędzy pojechał Ksiądz Biskup zaraz po powitaniu w powozie p. Barona Eickstedta do Sławikowa”.

Nędza jest stacją węzłową, czyli taką, z której wybiegają co najmniej trzy szlaki kolejowe. Zbiegają się tu linie nr 151 Kędzierzyn-Koźle–Chałupki i nr 140 Katowice Ligota–Nędza. Jest ważną stacją przesiadkową, a na torach bocznych postojowych składy towarowe oczekują na odjazd w kierunku Raciborza, Kędzierzyna-Koźla lub Rybnika. Na jej terenie znajduje się m.in. dawna parowozownia z 1899 r., magazyn stacyjny czy jednoosobowy schron z okresu II wojny światowej. Nie ma już wieży wodnej i kładki, a budynek dworca jest nieczynny. Z ciekawostek – na stacji Nędza pojawiło się Pendolino, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Nędza znajduje się na liście stacji i przystanków, które zostaną wyremontowane w ramach prac na liniach kolejowych na odcinku Chybie–Żory–Rybnik–Nędza/Turze.

Katarzyna Przypadło

Źródła: atlaskolejowy.net, bazakolejowa.pl, semaforek.kolej.org.pl, źródła własne
Anna Bindacz, Grzegorz Wawoczny „Z biegiem Suminy. Atrakcje turystyczno-krajoznawcze gminy Nędza”
Dawid Keller, Bogdan Kloch, Krzysztof Soida, Edward Wieczorek „Koleją z Katowic do Raciborza”

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here