Za śmieci zapłacimy już nie od osoby. Opłaty będą od gospodarstwa domowego. Najbardziej je odczują te jednoosobowe

Lenk Krzyżek

Tylko jeden radny głosował za utrzymaniem dotychczasowego systemu naliczania opłat za wywóz śmieci. Rada miasta upoważniła prezydenta do opracowania systemu pobierania opłat od gospodarstwa domowego. Wyjściowa stawka to blisko 24 zł.


Ponad 2,5 godziny trwała na dzisiejszej sesji rady miasta burzliwa dyskusja na temat systemu naliczania opłat za śmieci. Dotychczasowy system – tzw. pogłówne, czyli opłata od każdego mieszkańca – choć najprostszy, nie był dostatecznie szczelny. Urząd miasta usilnie poszukuje metody, która pozwoliłaby w bardziej efektywny sposób bilansować gospodarkę odpadami. Stąd też urzędnicy zaproponowali kilka wariantów, pod warunkiem oczywiście, że radni zgodzą się na zniesienie dotychczasowego systemu.

- reklama -

Radni taką zgodę wyrazili. Zaledwie jedna osoba nie chciała zmian w tym temacie. Jego utrzymanie powodowałoby, że co jakiś czas rada musiała wracać do dyskusji o cenach i konieczności podwyżek. Co zatem w zamian? Największą akceptację zyskała metoda, w której opłata śmieciowa byłaby naliczana od gospodarstwa domowego. – Czy to lepsza metoda? Tego nie wiem. Chcę natomiast wiedzieć, w jakim kierunku mamy podążać i nad jakim systemem rozpocząć pracę – mówił prezydent Mirosław Lenk przed głosowaniem.

Punktem wyjścia do dalszych prac będzie kwota 23,90 zł, które co miesiąc za wywóz śmieci zapłaci każde gospodarstwo domowe. Jak łatwo zauważyć, najdotkliwiej odczują to osoby tworzące gospodarstwa jednoosobowe. W rodzinach wieloosobowych kwota rozłoży się na liczbę osób, stąd dla nich zmiana powinna być korzystna. Aby gospodarstwa jednoosobowe nie były pokrzywdzone, niewykluczone jest, iż dla nich zostanie wypracowana nieco niższa stawka oscylująca wokół 18 złotych (choć i tak dla nich zmiana będzie najbardziej odczuwalna).

W Raciborzu jest blisko 24,5 tys. aktywnych adresów, spod których są odbierane odpady.

Paweł Strzelczyk

- reklama -

7 KOMENTARZE

 1. Ogłupieli? CZYLI samotny emeryt który ledwo wiąże koniec z końcem będzie płacił tak duża opłatę a rodzina z 3 członków która ma trzy razy więcej śmieci zapłaci tyle samo? To jest skandal czy w tam myślicie w tej radzie miasta ?

 2. Totalna głupota, z jakiej racji jedna osoba musi płacić tyle co duża rodzina. Dziwi mnie, że tylko jeden radny był przeciwko.

 3. Radny Loch podziękowania od raciborskich emerytów i rencistów za to że my Pana wybrali na radnego pan nam taki miły prezent zgotował i że się nie sprzeciwił ale poparł swoim głosem tą skandaliczną uchwałę smieciową.

 4. Deficyt jakoś musi być zrekompensowany, czyli trzeba podnieść opłaty. Najlepszym przykładem to opłaty za śmieci. Wydatki większe od dochodów czyli deficyt i kolejna podwyżka opłat za śmieci. Podwyżka o ok. 50% w okresie 1,5 roku. Opozycja na taka ekonomię się nie pisze.

 5. Gospodarsteo domowe to np. 5 osobowa rodzina i dziadkowie w jednym domu lub np. Singiel lub dziadek/ babcia emerytka mieszkający na 23m2.
  W obu przypadkach zapłacą tyle samo… Brawo.

  Emeryt będzie miał kilogram śmieci na miesiąc a rodzina 2 kubły na dzień.

 6. Od kiedy państwo przejęlo śmieci to opłata powinna zniknąć, a koszty powunne być rozliczone w podatku od nieruchomości.
  Obniżyłyby się koszty obsługi o koszt ściągania należności, nie byłoby nie płacących ani zaniżających ilość osób w gospodarstwie

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here