Samorządowcy dyskutowali o efektywności energetycznej w gminach [ZDJĘCIA]

Efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna i odnawialne źródła energii to tematyka jaką poruszano na spotkaniach dla przedstawicieli gmin z województwa śląskiego.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami do 2020 roku państwa wspólnoty mają osiągnąć 20-procentowy wzrost efektywności energetycznej, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20% (w stosunku do roku 1990) oraz zapewnić w całkowitym zużyciu 20-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych. Mając na uwadze cele pakietu klimatyczno – energetycznego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach bierze udział w Projekcie pn.„Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. W ramach projektu prowadzone jest doradztwo, konsultacje oraz inwestycje, które wpłyną pozytywnie na środowisko oraz jakość powietrza. Katowicki Fundusz na realizację zadań przeznaczy przeszło 7 mln złotych.

- reklama -

Do tej pory w ramach projektu m.in. w Katowicach, Rybniku, Bielsku-Białej oraz Częstochowie zorganizowano konferencje dla przedstawicieli gmin, w których wzięły udział 184 osoby. Tematem przewodnim spotkań była efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna oraz odnawialne źródła energii. Swoimi doświadczeniami z wdrażania przedsięwzięć zmierzających do ograniczenia niskiej emisji oraz polepszenia efektywności energetycznej podzielili się przedstawiciele gmin : Piekar Śląskich, Sosnowca, Katowic, Wielowsi, Pietrowic Wielkich, Bielska-Białej, Żywca, Częstochowy oraz Myszkowa. Podczas spotkań przekonywano również jak ważna jest działalność energetyków gminnych. Przytoczono m.in. przykład Urzędu Miasta Katowice, w którym od 4 lat w funkcjonuje Referat Zarządzania Energią. Tylko poprzez działania obejmujące weryfikację mocy cieplnej i elektrycznej zaoszczędzono około 1,3 mln zł. Samorządowcy dowiedzieli się także jakie korzyści dla gmin wynikają z ustawy o efektywności energetycznej.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/mh/

fot. WFOŚiGW w Katowicach

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here