Rozpoczyna się wiosenna akcja szczepienia lisów

szczepienie lisow slaskie

Na przełomie kwietnia i maja odbędzie się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Nie powinno się podnosić szczepionek z ziemi ani wyprowadzać zwierząt domowych na zielone tereny.

Tak jak każdej wiosny i w tym roku na terenie całego województwa śląskiego odbędzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzona będzie od 27 kwietnia do 7 maja. Szczepionki będą zrzucane z wysokości ok. 200 metrów z samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Akcja obejmie obszar ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych.

Przynęta ze szczepionką ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Podczas przegryzienia zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę dochodzi do zaszczepienia lisa w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową. Szczepionki będą zrzucane nad lasami oraz pozostałymi terenami zielonymi jak pola, łąki czy ogródki działkowe.

- reklama -

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Należy również pamiętać o tym, żeby przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy jak najszybciej skontaktować się lekarzem medycyny, informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również natychmiast umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wszelkie dodatkowe informacje będą udzielane pod numerem telefonu 32 42 88 611.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here