II Turniej Zastępów Raciborskiego Środowiska ZHR [ZDJĘCIA]

Strzelanie z wiatrówki, pierwsza pomoc czy zbudowanie mostu – to niektóre z zadań, jakie musieli wykonać uczestnicy turnieju zorganizowanego przez raciborskich harcerzy.

22 kwietnia w lasach przy Kuźni Raciborskiej Raciborski Związek Drużyn Harcerzy zorganizował II Turniej Zastępów. Wzięło w nim udział prawie 60 harcerek i harcerzy z Raciborza i Wodzisławia Śląskiego.

Pierwsze zadanie polegało na jak najcichszym poprowadzeniu na apel przez zastępowego członków swojego zastępu, którzy mieli zawiązane oczy. W różnych miejscach trasy byli rozstawieni punktowi, którzy szeptali różne części kodu, jaki trzeba było przekazać po dotarciu na miejsce. Następnie harcerze musieli wykazać się celnością na stanowisku z wiatrówką czy znajomością pierwszej pomocy na punkcie z samarytanką. Wbijali również gwoździe i piłowali żerdki na czas, rozstawiali namioty turystyczne, popisywali się wiedzą z historii harcerstwa czy strzelali z łuku.

- reklama -

Jak relacjonują harcerze, największe zainteresowanie budził punkt z węzłami, gdzie zastęp musiał budować most linowy w trakcie, jak zastępowy wykonywał konkurencję sprawnościową. Musiał wspiąć się po linie do góry, przejść most linowy, równoważnię, którą stanowiła belka przymocowana za pomocą lin do drzew, a następnie biegł z linką wokół drzew, przechodził po linie między dwoma drzewami i czołgał się. Dopiero po tym, jak wykonał wszystkie te zadania, mógł pomóc zastępowi robić most linowy, po którym przechodzili członkowie zastępu.

W przerwie na obiad zastępy samodzielne przygotowały posiłki, które były oceniane przez komendanta turnieju. W trakcie zawodów w lesie znajdowało się również pięć punktów, w których znajdowały się kartki z różnymi symbolami. Punkty były zaznaczone na mapie terenu, jaką dostał każdy z zastępów. Biorąc udział w tym „uproszczonym biegu na orientację” zastępy mogły zdobyć dodatkowe punkty. Oprócz tego w lesie zostały ukryte zagadki, a poprawne ich rozwiązanie również było punktowane.

Najlepszy okazał się zastęp „Młot” z Wodzisławia Śląskiego. Drugie miejsce zajęli zwycięzcy z zeszłego roku, zastęp „Żelazny”, również z Wodzisławia. Trzeci był zastęp „Dragoni” z Raciborza. Wyniki ogłoszono podczas uroczystego apelu, a wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody przygotowane własnoręcznie przez raciborskie harcerki.

fot. Raciborskie Środowisko ZHR
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here