Szczasny vs gołębie. Nieszkodliwe ptaszki czy groźne źródło chorób i zarazków?

gołębie

Radny Leszek Szczasny ostrzega przed gołębiami mnożącymi się na potęgę na raciborskich osiedlach. Chce, by problemem zajął się Sanepid lub powiatowe służby weterynaryjne.

- reklama -

Gołębie to nieodłączny element krajobrazu polskich miast, skwerów i placów. Ludzie, zwłaszcza dzieci, uwielbiają je dokarmiać stwarzając tym samym doskonałe warunki do życia i rozmnażania. Niestety, równie szybko co populacja tych ptaków rośnie także zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, ponieważ ich odchody są nosicielami mikroorganizmów wywołujących niebezpieczne choroby.

Zagrożeń i chorób, które mogą się rozwinąć u człowieka w wyniku kontaktu z gołębiami, jest wiele: Ornitoza, Aspergiloza, Salmonelloza, Robaczyce, Ptaszyniec, Obrzeżki, Borelioza – wyliczał na ostatniej sesji rady miasta Leszek Szczasny. Wykorzystując obecność szefów Sanepidu i Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, chciał się dowiedzieć, co służby sądzą o stale powiększającej się populacji tych ptaków na raciborskich osiedlach. Odpowiedzi nie usatysfakcjonowały go. Jak się okazuje, służby nie poświęcają gołębiemu problemowi zbytniej uwagi. – Nie podoba mi się dość obojętne podejście do tematu przez przedstawiciela PIW-u. Chciałbym, więc żeby chociaż PSSE w Raciborzu miała ten temat w swojej agendzie, czy to badań, czy akcji uświadamiających – komentuje Szczasny.

/ps/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Wszystkie organizmy żywe są takim zagrożeniem, my ludzie także. Czy to oznacza że trzeba zniszczyć życie na ziemi – nie wystarczy przestrzegać pewnych zasad higieny. Jeżeli zna pan jakiś przypadek zachorowania z powodu gołębi proszę się tym z nami podzielić albo zająć się czymś konkretnym i pożytecznym.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here