Śląsk Kraina Wielu Kultur. Barwny korowód przeszedł przez Racibórz [ZDJĘCIA]

slask kraina wielu kultur raciborz skzr zrodlo

Już po raz siedemnasty w Raciborzu odbyło się wydarzenie pod nazwą „Śląsk Kraina Wielu Kultur” organizowane przez SKZR Źródło.

Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło było organizatorem corocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Śląsk Kraina Wielu Kultur”, które odbyło się po raz siedemnasty. W sobotę z Placu Długosza na Zamek Piastowski wyruszył barwny korowód. Tam odbył się koncert galowy.

Jak mówi Aldona Krupa-Gawron, prowadząca SKZR Źródło, ideą festiwalu jest pokazanie całej mozaiki kulturowej Śląska, na którym na przestrzeni wieków przyszło koegzystować m.in. kulturze polskiej, czeskiej, niemieckiej i ukraińskiej. – Kiedyś było to zarzewiem sporów, niesnasek, kulturowej izolacji. Festiwal promujący wszystkie te kultury na jednej scenie dał im możliwość wzajemnego poznania, przenikania się, wymiany doświadczeń i umiejętności – tłumaczy. – Wielokulturowość od początku istnieje także na płaszczyźnie rozmaitości prezentacji scenicznych obejmujących występy zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych, tańca nowoczesnego, baletu, mażoretek, a nawet zespołu tanecznego na wózkach inwalidzkich. Zapewnia to ciekawy program dla różnych pokoleń, stąd od lat festiwalowi towarzyszy pełna widownia – mówi Aldona Krupa-Gawron.

- reklama -

Co roku gośćmi specjalnymi są zespoły zagraniczne, co urozmaica i poszerza formułę imprezy. W tym roku zaprezentowały się grupy z Cypru, Serbii, Ukrainy, Turcji czy Słowacji. Ponadto wystąpili artyści z Żor, Gliwic, Chorzowa i okolicznych gmin.

fot. Anna Łapka
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here