Leśnicy oszacowali straty po piątkowej trąbie powietrznej. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do lasu [ZDJĘCIA]

  trąba powietrzna

  Masę drewna do uprzątnięcia szacuje się na około 300 tys. metrów sześciennych, co w naturalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

  - reklama -

  7 lipca 2017 roku, około godziny 18:30 nad Nadleśnictwem Rudy Raciborskie przeszedł gwałtowny front atmosferyczny, któremu towarzyszyła trąba powietrzna. Uszkodzeniu uległo około 1500 ha lasu, z czego około 800 ha zostało doszczętnie zniszczonych. Powierzchnia ta została wstępnie określona w oparciu o pomiar GPS prowadzony ze śmigłowca. Leśnicy oszacowali masę drewna do uprzątnięcia na około 300 tys m3, co w naturalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach – podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

  W związku z zaistniałą sytuacją leśnicy natychmiast przystąpili do udrożnienia dróg wojewódzkich i już po około 30 minutach od zdarzenia, rozpoczęła się akcja. Dzięki zaangażowaniu wszystkich sił Nadleśnictwa, usunięto złomy i wywroty oraz drzewa pochylone wzdłuż tych dróg, które stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla ruchu drogowego.

  Nadleśniczy wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasu na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska. Działanie to jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem osób przebywających na terenie poklęskowym. Połamane, pochylone i powywracane drzewa oraz osłabiony drzewostan ocalały po huraganie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.

  Najbliższe dni to przede wszystkim wzmożone prace związane z udrażnianiem dróg leśnych, zwłaszcza dojazdów pożarowych. Gdy uszkodzone drzewostany zostaną udostępnione leśnicy przystąpią do pozyskania drewna, głównie przy użyciu zestawów maszyn wielooperacyjnych (harwester + forwarder). Zastosowanie maszyn zwiększy bezpieczeństwo i wydajność prowadzonych prac. Szacowane także będą straty w infrastrukturze leśnej – drogi, przepusty, infrastruktura szkółkarska).

  Leśnicy apelują, by w najbliższym czasie zrezygnować z wycieczek na poklęskowe tereny leśne, aż do momentu zniesienia okresowego zakazu wstępu do lasu.

   

  Zobacz również:

  Nadleśnictwo Rudy: zniszczone około 1,5 tys. ha lasów

  Kuźnia Raciborska – obraz po przejściu trąby powietrznej

  Trąba powietrzna przeszła w regionie Kuźni Raciborskiej

  publ. /ps/

  fot. Bartosz Kozina

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here