W 2016 ubyło nam milionerów. Racibórz w ogonie na tle województwa

Pieniądze
Czy nowe zasady waloryzacji emerytur podzielą Polaków

Z 33 do 28 zmalała liczba osób, która w raciborskiej skarbówce wykazała dochód za ubiegły rok wyższy niż 1 mln zł. Na 35 śląskich urzędów skarbowych tylko w Jastrzębiu-Zdroju, Piekarach Śląskich i Siemianowicach Śląskich rozlicza się mniej milionerów niż w Raciborzu.

- reklama -

Liczba osób deklarujących dochody do opodatkowania przekraczające 1 mln złotych w województwie śląskim po raz kolejny wzrosła. W zeznaniach podatkowych za 2016 r. takie dochody wykazało 2057 podatników, to o 81 osoby więcej niż w zeznaniach za 2015 r. Łącznie wszyscy śląscy milionerzy z PIT za 2016 r. zapłacili ponad 949 mln zł podatku, to 45 mln zł więcej niż rok temu.

Najwięcej milionerów rozlicza się w Bielsku-Białej i na terenie powiatu bielskiego. W tym roku łącznie 252 podatników z I i II US w Bielsku-Białej oraz US w Czechowicach-Dziedzicach wykazało dochód przekraczający 1 mln zł. Na drugim miejscu są katowickie urzędy skarbowe, w tym roku rozliczyło się w nich 231 podatników wykazujących dochody przekraczające 1 mln złotych. Zaś na trzecim miejscu są urzędy częstochowskie, w których 229 podatników wykazało takie dochody.

Podobnie, jak w latach poprzednich, największą grupę osób deklarujących dochody przekraczające 1 mln złotych stanowią podatnicy prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy wybrali opodatkowanie 19% liniową stawką podatku (PIT-36L) – 1892 osoby. Drugą, co do wielkości, grupą podatników deklarujących przychód powyżej 1 mln złotych są osoby (60), które złożyły w urzędach skarbowych PIT-37 tj. między innymi osoby, które osiągnęły takie zarobki ze stosunku pracy lub kontraktu menadżerskiego. Do trzecie grupy (59) należą osoby osiągające przychód ze sprzedaży papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

urzędy skarbowe

Kobiety stanowią 20% „śląskich milionerów” i jest ich o 39 więcej niż rok temu.

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here