W Nędzy powstały zaklinacze deszczu [ZDJĘCIA]

gck nedza wakacje

Dzieci z gminy Nędza wiedzą coraz więcej o Australii. Na ostatnich zajęciach uczyły się aborygeńskiego pisma, tworzyły kolorowe papugi i budowały kije deszczowe.

Trwa Akcja Lato w Gminnym Centrum Kultury w Nędzy. W tym roku tematem przewodnim jest Australia. Uczestnicy mieli już okazję poznać malarstwo, muzykę, zwierzęta i rośliny, a także geografię i architekturę tego kontynentu. – Marzymy, żeby naprawdę do Australii się wybrać! Tyle już o niej wiemy. Nie wiem jak to zrobimy, ale w końcu pojedziemy! – zapewnia z uśmiechem Mariola Jakacka, dyrektor GCK.

- reklama -

Na ostatnich zajęciach dzieci m.in. uczyły się aborygeńskiego pisma oraz tworzyły kolorowe papugi z filcu i waty. Budowały też kije deszczowe – zaklinacze deszczu, czyli drewniane tuby wypełnione drobnymi kamykami albo nasionami. Przechylenie instrumentu sprawia, że się przesypują wewnątrz tuby i emitują dźwięk przypominający padający deszcz. Oryginalne zaklinacze wykonuje się z wysuszonego kaktusa, bambusa czy innego drzewa, najczęściej egzotycznego. W wydrążonym środku wbite są np. kolce, o które obijają się przesypywane kamyki.

Podstawą kijów deszczowych zbudowanych na zajęciach w Nędzy były kartonowe tuby po banerach. W środku zostały nabite gwoździami i wypełnione ryżem, kaszą oraz grochem, a na zewnątrz własnoręcznie ozdobione przez dzieci.

fot. UG Nędza
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here