Sanepid promuje szczepienia

Szczepienie
Szczepienie

Zaszczep w sobie chęć szczepienia! – pod takim hasłem Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi akcję promującą szczepienia ochronne.

Celem akcji „Zaszczep w sobie chęć szczepienia!” jest pokazanie korzyści wynikających ze szczepień ochronnych, a także podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej zapobiegania chorobom zakaźnym dzięki stosowanym szczepieniom.

- reklama -

Akcja ta skierowana jest do lekarzy i pielęgniarek oraz w dużej mierze do rodziców i opiekunów dzieci. Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Dzięki nim wyeliminowano całkowicie ospę prawdziwą, a w wielu krajach nie występuje poliomyelitis, różyczka wrodzona czy tężec noworodków. Poza tym zmniejszyła się zachorowalność na wiele chorób zakaźnych, spadła liczba zgonów i powikłań po przebytych chorobach zakaźnych.

Szczepienia ochronne zapewniają odporność na zachorowanie dziecka, dzięki nim chroni się nie tylko osoby zaszczepione ale również te, które z różnych przyczyn medycznych nie można zaszczepić. Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, co potwierdzają badania kliniczne.

W Polsce do bezpłatnych szczepień, tzw. obowiązkowych można zaliczyć między innymi te na gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonicę, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczkę, odrę i świnkę.

W ograniczonym zakresie są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom i ospie wietrznej, które przeznaczone są dla grupy ryzyka. Ponadto do szczepień zalecanych, ale płatnych wliczone są te przeciw grypie, rotawirusom i meningokokom.

Informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronie: www.szczepienia.gis.gov.pl

/publ. AP

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here