Uczestnicy Lata z Biblioteką zwiedzili Świat Techniki w Ostravie [ZDJĘCIA]

biblioteka raciborz swiat techniki ostrava

Dzieci poznały tajemnice matematyki i fizyki oraz życie w innych miejscach na Ziemi, a także nauczyły się lepiej rozumieć otaczający ich świat.

25 lipca dzieci uczestniczące w akcji Lato z Biblioteką udały się do Świata Techniki w Ostravie. Świat Techniki to interaktywna ekspozycja, która powstała w 2014 r. na terenie kompleksu dawnej huty żelaza, Obszaru Górniczego Vitkovice w Ostravie. Na powierzchni 14 tys. m² znajdują się cztery stałe wystawy tematyczne i jedna czasowa. Na dzieci czekała zabawa, połączona z poznawaniem tajników nauki w prosty i przystępny sposób.

- reklama -

Na początku uczestnicy wycieczki zobaczyli ekspozycję „Świat nauki i odkryć”, gdzie mogli przez zabawę poznać tajemniczy świat matematyki i fizyki oraz wyruszyć w obszarze „Nano i makro” w podróż do najmniejszych wymiarów naszego środowiska. Na własne oczy zobaczyli przykłady tego, jak nowoczesna technologia przedłuża i wspomaga życie człowieka, a także obejrzeli supernowoczesne nanomateriały, z którymi w najbliższych latach ludzie będą mieli do czynienia coraz częściej.

Następnie na dzieci czekało zwiedzanie wystawy „Świat cywilizacji”, której towarzyszy hasło „Świat i Ty”. Podczas jej oglądania mogły przekonać się, że chociaż świat wydaje się być dla wszystkich taki sam, w różnych jego częściach codzienne życie toczy się zupełnie inaczej niż u nich. Zwiedzający za pomocą interaktywnych eksponatów mogli przeżyć swój normalny dzień zupełnie inaczej. Przenieśli się do krajów Trzeciego Świata, gdzie brakuje wody pitnej, zajrzeli za kulisy światowych kuchni, zapoznali się z pomocami, z których korzystają dzieci w różnych szkołach na świecie oraz dowiedzieli się, dlaczego kształcenie się przez całe życie jest tak ważne. Małym podróżnikom szczególnie spodobała się studnia, z której samodzielnie czerpali wodę oraz kamienny posąg, który można było własnoręcznie rzeźbić.

Jednak chyba największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił film w technologii 3D, który dzieci obejrzały w sali kinowej Świata Techniki. 40-minutowy obraz „Galapagos: cud przyrody” pokazywał prawdziwy raj – dom dla niezliczonych roślin oraz ekscytujących zwierząt, które znakomicie dostosowały się do tego środowiska. Trójwymiarowa wyprawa robiła niesamowite wrażenie, momentami zdawało się, że ten wspaniały świat jest niemal na wyciągnięcie ręki.

Po podróży na Galapagos dzieci przeniosły się do ekspozycji „Świat przyrody”. Za pośrednictwem eksponatów, które można było dotknąć i wziąć do ręki oraz prezentacji multimedialnym i interaktywnym stanowiskom zwiedzający nauczyli się lepiej rozumieć otaczający ich świat. Ekspozycja podzielona jest na 11 części, m.in. „Faunę” „Człowieka” czy „Kosmos”. W częściach „Energia”, „Światło” czy „ Energia elektryczna” można było przez zabawę poznać zjawiska, z którymi regularnie mamy do czynienia w naszym codziennym życiu. Dzieci zwiedzały wystawę z zaciekawieniem i entuzjazmem. Atrakcji było mnóstwo – wspinały się w głąb wielkiego drzewa, wchodziły do gigantycznej muszli, oglądały ogromną kulę ziemską, łowiły ryby za pomocą sonaru (jak delfiny), dowiedziały się, skąd bierze się energia, z której codziennie korzystamy. Poznały cykl życia gwiazd oraz obieg wody na naszej planecie.

Na ekspozycji wystawowej partnerów Świata Techniki pokazano m.in. krok po kroku jak wytapia się stal. Wizytę zakończyło w przedstawienie „Teatru Nauki” – naukowy, a jednocześnie zabawny pokaz „tworzenia” światła, wybuchu kontrolowanego i działania światła laserów.

– Wycieczka do Świata Techniki w Ostravie była bardzo udana, a dzieci przy okazji zabawy i samodzielnych działań zdobyły mnóstwo nowych informacji o otaczającym je świecie – relacjonuje raciborska biblioteka.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here