Wakacje wśród natury [ZDJĘCIA]

WFOŚiGW w Katowicach od lat dotuje Harcerską Akcję Letnią. W ramach wakacyjnych wyjazdów młodzi ludzie uczą się jak dbać o środowisko. 

 

- reklama -

W tym roku dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wakacje wyjedzie około 9 500 dzieci. Na wyjazdy połączone z edukacją ekologiczną Fundusz przeznaczył prawie 5,5 mln złotych. Wsparcie z Katowic otrzymała m.in. Śląska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego. Dzięki środkom prawie 3 800 dzieci z naszego województwa skorzysta z letniego wypoczynku w polskich miejscowościach posiadających pozytywną opinię inspektoratu ochrony środowiska.

Na wakacje wśród natury wyjechali m.in. harcerze z Hufca ZHP” Błękitne Niebo” w Rydułtowach. Przeszło 100 uczestników brało udział w dwutygodniowym obozie w Siamoszycach. W ramach Harcerskiej Akcji Letniej młodzież oraz dzieci wyjechały także do Jeleśni.  Wyjazdy były świetną okazją do kształtowania świadomości ekologicznej – Prawo harcerskie mówi, że harcerz szanuje przyrodę i stara się ją poznać. Ta zasada przyświeca wszystkim naszym działaniom – tłumaczy instruktor hufca Michał Pośpiech.

Wraz z harcerzami na letni wypoczynek wyjechały dzieci z domu dziecka oraz trudnych rodzin – Zmiana środowiska, obcowanie z wartościami, z innymi ludźmi i rozmowa bardzo dużo wnosi  w życie tych dzieci – wyjaśnia instruktor.

Rydułtowski hufiec w ramach zadań realizował także propozycję programową „Światozmieniacze. Cel: Dobro”. W ramach akcji harcerze zasadzili m.in. 100 drzew. – Na co dzień staramy się realizować proekologiczne działania – dodaje Pośpiech.

Ekologiczne wyjazdy harcerzy WFOŚiGW dotuje od 20 lat. Przy wsparciu Funduszu powstało także Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W ciągu roku w zastępach i drużynach harcerskich działających w woj. śląskim odbywają się konkursy plastyczne, olimpiady wiedzy przyrodniczej, warsztaty na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska, harcerski festiwal piosenki ekologicznej, a także rozgrywane są turnieje umiejętności promujące i utrwalające zachowania proekologiczne w ramach Harcerskiej Akademii Przyrody. Dzieci i młodzież ze Śląskiej Chorągwi ZHP znana jest także z uczestnictwa w proekologicznych przedsięwzięciach takich jak: „Sprzątanie Świata”, „Czyste Tatry”, „Na zielonej Ścieżce” czy „Program Starszego Ekologa”.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/mh/

fot. Michał Pośpiech

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here