Od 1 września wchodzi w życie ustawa antysmogowa

2
dym smog powietrze
W Raciborzu będzie działać profesjonalna stacja monitorująca stan powietrza

Od września wejdzie w życie ustawa antysmogowa zatwierdzona 7 kwietnia przez sejmik śląski. Będzie obowiązywał zakaz palenia mułem i węglem brunatnym.

Zapisy uchwały, która ma obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

- reklama -

Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Niska emisja nie jest problemem teoretycznym. Negatywne skutki smogu odbijają się na naszym zdrowiu, ale i na jakości życia w regionie. Według wielu badań zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc wśród regionów europejskich i przyszła pora, by uświadomić sobie negatywne skutki tego zjawiska. Dlatego problem ograniczenia niskiej emisji traktujemy priorytetowo – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.

Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

We wskazanych instalacjach zabrania się stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 procent, a także biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu jednogłośnie 7 kwietnia 2017 roku. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów, który wypracował ostateczną wersję przepisów.

Przyszedł czas, by od etapu tworzenia prawa przejść do jego wdrażania w życie. Po raz kolejny apelujemy do strony rządowej o wprowadzenie stosownych zapisów dotyczących norm jakości paliw i sprzedawanych kotłów. Bez tego nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji – dodaje marszałek Wojciech Saługa.

Wszelkie informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej powietrze.slaskie.pl

/publ. AP

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Kto i jak będzie skutecznie kontrolować przestrzeganie tej uchwały?
    Czy ludzie biedni na zasiłkach będą otrzymywać więcej węgla z OPS?
    Bo inaczej znowu zaczną palić czym się da a najczęściej fragmentami wyrzucanych przy śmietnikach mebli z płyt paździeżowych i różnych wiórowych.
    Tu powinien wypowiedzieć się Pan Prezydent. Tego nie można lekceważyć

  2. 4 lata temu stanęłam przed wyborem czy pozostać dalej przy kotle na węgiel czy wybrać inny sposób ogrzewania domu. Ostatecznie stary kocioł został wymieniony na kocioł na pellet (Kostrzewa Mini Bio). Sądzę, że osoby, które zdecydują się na pozostaniu przy węglu i wymienią swój stary kocioł na kocioł 5 klasy, tak czy siak nie będą spalać w nim węgla o wzorcowych parametrach, zalecanych przez producenta w instrukcji obsługi nowego kotła, bo jego na polskim rynku po prostu brakuje. Martwić się mogą jedynie Ci, którzy zdecydują się na wzięcie takiego kotła z dotacji. W umowie jest klauzula, że w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, a w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w jego specyfikacji , jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Ja postawiłam na moją własną wygodę, decydując się na kocioł na pellet. Jestem zadowolona ze swojego wyboru. Niejako również postawiłam też na ekologię. A z węglem nie chcę mieć już nigdy więcej do czynienia.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here