Koncert gitarowy na skwerze im. ks. Pieczki [ZDJĘCIA]

jan kudelka rck raciborz

Wirtuoz gitary i zdobywca wielu nagród Jan Kudełka zagrał w niedzielę w Raciborzu w ramach Koncertu Letniego.

6 sierpnia na Skwerze im. ks. prałata S. Pieczki odbył się recital gitarowy w wykonaniu Jana Kudełki. Był to kolejny Koncert Letni zorganizowany przez Raciborskie Centrum Kultury.

- reklama -

Jan Kudełka urodził się w Katowicach w 1985 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął mając 10 lat, a już 5 lat później wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs w Volos w Grecji. Jest absolwentem Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie gitary prof. Aliny Gruszki. Uczestniczył w licznych kursach muzycznych, pobierając lekcje u najwybitniejszych gitarzystów naszych czasów takich jak Carlo Marchione, Oscaraa Ghilla, Pavel Steidl, Zoran Dukic, Ricardo Gallen, Thomas Pering, Marcin Dylla, Odair Assad czy Łukasz Kuropaczewski.

Jan Kudełka aktywnie koncertuje solowo, a także w duecie gitarowym z bratem Piotrem, duecie gitarowo-saksofonowym Ku-Ba Duo oraz duecie gitarowo-skrzypcowym Diez Cuerdas. Ma na swoim koncie m. in. występy w Sali Koncertowej im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Opolskiej, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie czy podczas prestiżowego festiwalu gitarowego w Kutnej Horze w Czechach, a także wiele nagród:
I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. J. Duarte w Rust (Austria)
I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Omis (Chorwacja)
I nagroda na Zimowym Festiwalu Gitarowym w Volos (Grecja)
I nagroda na Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów w Warszawie
II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu im. I. Ballu w Dolnym Kubinie (Słowacja)
II nagroda na Międzynarodowym konkursie Sribny Dzvin w Użghorodzie (Ukraina)
II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzebiatowie – Gryficach III nagroda na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarzystów w Gdańsku III nagroda na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku
Laureat Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Inowrocławiu

W 2010 roku Jan został laureatem VII edycji programu stypendialnego MŁODA POLSKA Narodowego Centrum Kultury. W roku 2012, wspólnie z Łukaszem Kuropaczewskim, Markiem Nosalem, Beatą Będkowską-Huang oraz Ewą i Dariuszem Kupińskimi, Jan Kudełka wziął udział w projekcie nagrania 6 suit wiolonczelowych J. S. Bacha w opracowaniu na gitarę prof. A. Gruszki. Mimo młodego wieku Jan Kudełka prowadził warsztaty podczas festiwalu gitarowego w Tolmen (Anglia).

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here