Stary cmentarz na Ostrogu [ZDJĘCIA]

cmentarz raciborz ostrog

Nekropolia znajdująca się przy kościele św. Jana Chrzciciela jest najstarszym istniejącym raciborskim cmentarzem.

Na rogu ulic Armii Krajowej i Morawskiej zlokalizowany jest najstarszy istniejący raciborski cmentarz. Nie jest znana data jego powstania, jednak prawdopodobnie istnieje on od średniowiecza. Pierwsza wzmianka o kościele w Raciborzu-Ostrogu pochodzi z 1307 r. Do 1867 r. istniał kościół drewniany, następnie obok wybudowano nową świątynię. W jego miejscu, na terenie nekropolii, stoi teraz drewniana kaplica. Druga kaplica to oratorium grobowe pierwszego proboszcza ks. Andrzeja Kubiczka. W jej wnętrzu znajduje się figura św. Jana Nepomucena.

- reklama -

Na cmentarzu można zobaczyć groby z XIX i XX w. Jednym z najciekawszych jest nagrobek rodziny kamieniarzy Kokeś & Jungblut z trzema figurami – Matki Boskiej z Jezusem, św. Józefa i św. Elżbiety ze św. Janem Chrzcicielem. Uwagę zwraca również nagrobek rodziny Sławik, który przedstawia scenę z Ogrójca czy znajdujący się tuż obok, należący do rodziny Grzonka, z płaskorzeźbą ukazującą sąd Piłata nad Chrystusem.

Spoczywają tam fundatorzy, budowniczy, duszpasterze i wierni związanych z kościołem św. Jana Chrzciciela, dlatego co roku parafia organizuje procesję na stary cmentarz.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here