Trwa Bieg Odsieczy Wiedeńskiej. Biegacze odwiedzą także Zamek Piastowski

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej

Bieg upamiętniający 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej honoruje nie tylko 334. rocznicę „Victorii Wiedeńskiej” oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń, ale również upamiętnia 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

- reklama -

W dniach 6 – 10 września 2017 r. „Światowa Federacja Sportu Polonijnego”, Stowarzyszenie „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Polsce, Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, Sanktuarium Wspomożycielki i Królowej Beskidów, Stowarzyszenie „Zbója Szczyrka” i UM Szczyrk organizują „Bieg upamiętniający 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej”, który honoruje nie tylko 334. rocznicę „Victorii Wiedeńskiej” oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń, ale również upamiętnia 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sztafeta biegowa w piątek 8 września około godz. 18.00 zawita również na Zamek Piastowski w Raciborzu, by następnie udać się na godz. 19.00 do Bieńkowic w Gminie Krzyżanowice do zabytkowej kuźni kowalskiej pochodzącej z XVIII wieku – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Wydarzenie ma wielki wymiar integracyjny oraz edukacyjny dla mieszkańców regionów, przez który biegnie. Poprzednie cztery jego edycje z okazji rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie, sportowym, historycznym oraz religijnym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego zarówno w kraju jak i zagranicą.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest wydarzeniem z historią w tle i nie jest imprezą ani komercyjną, ani typowo sportową, udział w nim ma charakter honorowy. Ma on przypomnieć nam o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości, dlatego zanim sztafeta biegaczy wbiegnie na Szlak Husarii Polskiej to wcześniej pobiegnie Szlakiem Jakubowym, odwiedzając sanktuaria Maryjne w Szczyrku, Rychwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Częstochowie i Piekarach Śląskich i miejsca kultu religijnego leżące na trasie. Uczestnicy będą brali udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz odwiedzą miejsca historyczne leżące na jego trasie. Wydarzenie to ma również zwrócić uwagę na ogromny trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej

Dodatkowymi elementami wydarzenia są: udział w corocznych uroczystościach w Wiedniu na Kahlenbergu w dniu 10 września br. oraz udział w Gali podsumowującej Bieg Odsieczy Wiedeńskiej w pałacu w Koszęcinie w dniu 4/5 listopada br. W celu pogłębienia wiedzy na temat Odsieczy Wiedeńskiej organizatorzy biegu organizują wśród dzieci i młodzieży konkurs plastyczny pt. „Mój Husarz” i konkurs literacki pt. „Listy Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki”. Konkursy trwają od 3 września do 9 października br.

W pierwszym dniu Biegu Odsieczy tj. 6 września, o godz. 8:00 sztafeta wystartowała z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku, tam uczestnicy otrzymali błogosławieństwo, natomiast podczas mszy św. zostały poświęcone dary niesione przez biegaczy do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu oraz symboliczne skrzydła husarskie, które będą towarzyszyć biegaczom na całej trasie biegu, później sztafeta skierowała się Szlakiem Jakubowym przez Żywiec do Rychwałdu i do Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnego dnia, 7 września, wyruszyli po uroczystościach porannych w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej do Wadowic, aby odwiedzić Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. Następnie udadzą się do Sosnowca, gdzie kolejnym biegiem publicznym i programem artystycznym przygotowanym przez miasto Sosnowiec uroczyście zakończą drugi dzień biegu. – Kolejny trzeci dzień biegu, 8 września, to jak co roku, start o godzinie 8:00 z podzamcza malowniczego zamku w Będzinie. Tak rozpoczynamy wbieg na Szlak Husarii Polskiej tj. Będzin – Czeladź – Siemianowice Śl. – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry – Gliwice – Knurów – Rudy – Racibórz i Krzyżanowice. Na trasie tej uczestniczymy w różnych uroczystościach, aby kolejnym biegiem publicznym zakończyć przedostatni etap ok. godz. 18:00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Trasę kończymy w Krzyżanowicach, gdzie kończy się nasz Szlak Husarii Polskiej. Łącznie pokonamy w trzy dni na trasach od Szczyrku do Raciborza ponad 300 kilometrów. Tutaj pragniemy dodać, że trasę Będzin – Wiedeń ok. 500 km, nasza 24 osobowa sztafeta biegowa pokonała w 330. rocznicę w 2013 roku. Kolejny etap rozpocznie się 9 września o godz. 8:00 po starcie publicznym w Brzesławiu pobiegniemy przez Lednice – Valtice – Poysdorf – Altenmarkt – Hollabrunn – Russbach – Stetelldorf am Wagram (łącznie ok. 120 kilometrów). Ostatni etap biegu rozpocznie się w niedzielę, 10 września, o godz. 8:00 rano, wtedy to biegacze, końcowe 5 km pokonają wraz z grupą sympatyków, którzy będą im towarzyszyć do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godz. 10:00 wraz z pielgrzymami z Polski i Polonią wezmą udział we mszy św. pontyfikalnej z okazji 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicy obecności Ojca Św. Jana Pawła II na Kahlenbergu – zapowiadają organizatorzy.

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here