W związku z rozpoczęciem roku szkolnego policja przypomina dzieciom i młodzieży zasady poruszania się po drodze. Apeluje też do dorosłych o wyjaśnienie najmłodszym zasad bezpieczeństwa.
Początek września to czas, kiedy policjanci w sposób szczególny zwracają uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Prowadzona jest akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci przypominają dzieciom i młodzieży zasady poruszania się. – Przejście przez jezdnię – sytuacja, której prawie każde dziecko w wieku szkolnym doświadcza na co dzień, może zakończyć się tragicznie. Tak właśnie stało się już w pierwszy dzień roku szkolnego, w powiecie częstochowskim. 15-letnia uczennica, po wyjściu z autobusu szkolnego weszła na jezdnię, gdzie została potrącona przez samochód dostawczy. Niestety na skutek odniesionych obrażeń uczennica zmarła następnego dnia w szpitalu – ostrzega policja.
Podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach
Przez jezdnię możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra)- wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.
Zanim przejdziesz, zatrzymaj się na brzegu chodnika bądź krawędzi jezdni.
Zawsze spójrz na drogę i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni stosując zasadę „najpierw spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo”.
Jeśli droga jest wolna, przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność.
Nigdy gwałtownie nie wbiegaj na jezdnię.
Idź lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.
Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza.
Idąc jezdnią, idźcie jeden za drugim.
Poruszając się nocą po drodze zawsze pamiętaj o odblaskach.
Zasady i przepisy związane z bezpieczeństwem dzieci:
Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Czasem lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną, ale dobrze oświetloną drogą, z przejściem dla pieszych i z sygnalizacją świetlną.
Bądź przykładem. Postępuj tak, by być wiarygodnym. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak jak mówisz.
Kierowca pojazdu, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:
a) zatrzymać się jeśli kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania;
b) zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru (źródło – KPP Racibórz).
– Przypomnijmy swoim milusińskim właśnie teraz, na początku roku szkolnego, podstawowe zasady poruszania się po drogach. Uświadamiajmy im, że pieszy w zderzeniu z samochodem prawie zawsze doznaje obrażeń ciała, a często może nawet stracić życie – apeluje policja.
Fot. KPP Racibórz
publ. /j/