Nowa ścieżka edukacyjna w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA]

Nowa ścieżka edukacyjna w Arboretum Bramy Morawskiej

18 września w Arboretum Bramy Morawskiej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Ranem na bramie średniowiecznego grodu pojawiły się rysunki uczniów z klas IV- VI z naszych i czeskich szkół, których tematem była odpowiedź na pytanie „jak sobie wyobrażasz arboretum?”.

- reklama -

Konkurs plastyczny był jednym z elementów projektu realizowanego w ramach współpracy z czeskimi partnerami z Arboretum Nowy Dwór (Ślaskie Muzeum Ziemskie w Opawie) pod nazwą „Poznajemy piękno arboretów”. O godzinie 10.00 pojawili się autorzy prac – przyjechali z naszych podstawówek oraz ze szkół z Opavy. Z wizytą zjawili się także podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych DOM.

Po oglądnięciu wernisażu swojej twórczości uczniowie ruszyli do arboretum, gdzie dwie dziewczynki (z Czech i z Polski) przecięły wstęgę na teren zrewitalizowanej ścieżki edukacyjnej. Chwilę później dzieci z Opavy ruszyły zwiedzić mini zoo i „Zaczarowany ogród”, natomiast uczniowie z naszych szkół zapoznali się z urządzeniami na nowym obiekcie (opisanych zarówno w języku polskim, jak czeskim). Dziećmi opiekowali się pracownicy arboretum. Najmłodsi uzyskali solidną porcję wiedzy podanej w profesjonalny i bardzo ciekawy sposób. Koniec wizyty w Arboretum zwieńczyło wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego. Dzieci otrzymały albumy książkowe, gry edukacyjne i pomoce dydaktyczne.

Całkowita wartość projektu wynosi 69 379, 40 euro, z czego na stronę polską przypada 34 526,90 Euro. Po stronie polskiej projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 85 procent z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (programu Funduszu Mikroprojektów INTERREG V-A Rcz-RP 2014-2020) , 5 procent środków udało się pozyskać z budżetu państwa. Pozostałe 10 procent zapewnił samorząd miasta Racibórz. W ramach projektu po naszej stronie zrewitalizowano teren rekreacyjny (obok restauracji) w arboretum przystosowując go do pełnienia funkcji edukacyjnych. Na tym terenie powstała edukacyjna ścieżka przyrodnicza o nazwie „Zielona klasa”. Realizacja projektu to kolejny przykład współpracy transgranicznej, który buduje dobre relacje z czeskimi partnerami.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here