Maria Olejarnik nowym miejskim konserwatorem zabytków

Maria Olejarnik nowym miejskim konserwatorem zabytków
Maria Olejarnik nowym miejskim konserwatorem zabytków

Nowa pani konserwator ma 28 lat i jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie ukończyła studia na kierunku Historia Sztuki. Będzie pracować na pół etatu. Na stanowisku zastąpi Joannę Muszałę-Ciałowicz, która zrezygnowała z tej funkcji.

- reklama -

Dla miasta takiego jak Racibórz, któremu ostatnia wojna zabrała tak wiele, materialne pamiątki po prawie tysiącletniej historii są niezwykle cenne. Stanowią one nie tylko powód do chluby mieszkańców, ale są także okazją do tego, żeby sprowadzić turystów, którzy jedynie wyjątkowo na Górnym Śląsku mogą podziwiać Piastowski Zamek czy doskonale zachowaną egipską mumię. Conservare w języku Horacego znaczy tyle co zachowywać. Konserwator to ktoś, kto zachowuje pamięć o czasach dawno już minionych, o śladach przeszłości ukrytych w kamieniu, ziemi, drewnie. Przez ostatnie 24 kata Miejskim Konserwatorem Zabytków była Dyrektor Muzeum Joanna Muszała – Ciałowicz, której za solidną pracę należą się serdeczne podziękowania. Z dniem 1 października nastąpiła zmiana warty. Nowym Miejskim Konserwatorem Zabytków została 28 letnia Maria Olejarnik. Jest ona absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie ukończyła studia na kierunku Historia Sztuki. Rozprawę magisterską poświęciła malarstwu XIX i XX stulecia obrazującemu przemysł Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem tła społecznego. Bohaterami jej pracy byli artyści tacy jak Rafał Malczewski czy Adolf Menzel. Pani Olejarnik jest raciborzanką, prywatnie pasjonatką teatru. Więcej o planach i zamierzeniach nowej konserwator zabytków, wkrótce na stronach Urzędu Miasta Racibórz.

Miejski Konserwator Zabytków urzęduje w gmachu magistratu od poniedziałku do piątku od godziny 7.30 do godziny 11.30. Wyjątkowym dniem jest środa, gdy pracuje w godzinach 13.30 – 17.30.

publ. /ps/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here