Wichury mogą być niebezpieczne. Jak się chronić?

Poradnik dotyczący postępowania w czasie wichury

Poradnik dotyczący postępowania w czasie wichur przedstawiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wiatr o prędkości do 88 km/h może łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h, jest już zdolny do zrywania dachów, wyrywania drzew z korzeniami czy łamania słupów energetycznych. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h należy się liczyć z zagrożeniem życia. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo przed, podczas, jak i po wichurze w swoim miejscu zamieszkania.

- reklama -

Przed wystąpieniem prognozowanej wichury, usuń z parapetów, balkonu i obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Zamknij okna i drzwi, a jeśli będzie taka potrzeba – dodatkowo je zabezpiecz. Przygotuj się na ew. przerwę w dostawie prądu (np. poprzez przygotowanie latarki z zapasem baterii). Zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom – zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz, a także znajdź bezpieczne miejsce dla samochodu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam czy słupów energetycznych.

Podczas wichury, jeżeli nie jest to niezbędne, nie wychodź na zewnątrz. Będąc poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia i nie zatrzymuj się pod drzewami. W domu wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć ryzyko powstania pożaru. W budynkach wielokondygnacyjnych nie korzystaj z wind, w których można zostać uwięzionym w przypadku zaniku zasilania. Szczególną ostrożność zachowaj podczas jazdy samochodem – zarówno ze względu na mogące łamać się konary, jak i ryzyko zniesienia samochodu przez wiatr.

Po wystąpieniu wichury – poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe etc.) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi. Wezwij odpowiednie służby techniczne, jeśli zauważysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji. Udziel pierwszej pomocy osobom rannym i poszkodowanym. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne i pod żadnym pozorem nie dotykaj ich, ani nie próbuj samodzielnie usunąć. Ostatecznie wykonaj również zdjęcia ew. zniszczeń w Twoim domu (budynku, wyposażenia), gdyż mogą one stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.

Na podstawie inf. nadesłanej
publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here