Nowy eksponat związany z rodziną von Ratibor już na zamku

nowy eksponat od Andreasa Rima
Nowy eksponat związany z rodziną von Ratibor już na zamku.

Andreas Rim podarował Zamkowi Piastowskiemu pamiątkową fotografię w obramowaniu z wizerunkiem herbu Wiktora Amadeusza von Hessen-Rotenburg.

Zamek Piastowski w Raciborzu wzbogacił się o nowy eksponat związany z rodziną von Ratibor, która była właścicielami raciborskiego zamku do 1945 roku. Podarował go będący na początku października w Polsce, mieszkający od wielu lat w Niemczech, raciborzanin Andreas Rim.

- reklama -

Podarowany przedmiot to pamiątkowa fotografia w przepięknym obramowaniu z wizerunkiem herbu Wiktora Amadeusza von Hessen-Rotenburg (ur. 2 września 1779 r. na Zamku Rotenburg, zm. 12 listopada 1834 r. w Zębowicach). Wiktor Amadeusz to ostatni książę Hesji-Rotenburga w latach 1812–1815 oraz pierwszy książę von Ratibor i książę von Corvey w latach 1821–1834.

Wiktor Amadeusz był synem Landgrafa Karola Emanuela z Hesji-Rotenburga (1746–1812) i księżnej Leopoldyny (1754–1823), córki księcia Franciszka Józefa I Liechtensteina (1726–1781). Książę Wiktor objął rządy po ojcu w dobie wojen napoleońskich. W 1815 roku książę utracił część swoich ziem w Hesji na rzecz Prus. W ramach rekompensaty otrzymał dobra raciborskie i dawny benedyktyński klasztor w Corvey, w Westfalii. W 1821 roku na mocy dokumentu króla Fryderyka Wilhelma III dobra raciborskie podniesiono do godności księstwa. Wiktor Amadeusz został księciem tytułującym się Herzog von Ratibor und Fürst von Corvey. Dobra książęce składały się z 65 wsi i 30 folwarków w powiatach: raciborskim, toszecko-gliwickim i rybnickim, z liczbą ludności przekraczającą 18 tysięcy.

Victor_Amadeus_(Landgrave_of_Hesse-Rheinfels-Rotenburg)
Wiktor Amadeusz von Hessen-Rotenburg.

Swoimi nowymi posiadłościami książę zarządzał rezydując w Rudach, w zamku rodowym w Rothenburgu nad Fuldą w Hesji oraz w Zębowicach. Po objęciu nowych majątków książę przeprowadził wiele reform. W 1820 r. powołał nową komorę w Raciborzu. Każdy folwark książęcy otrzymał swojego zarządcę. W dobrach księcia zajmowano się głównie rolnictwem. Działały także gorzelnie, tartaki, potażarnie i smolarnie. W 1830 r. Wiktor Amadeusz powiększył swoje dobra zakupując nowe majątki. Za 336 tys. talarów nabył dobra sośnicowickie. W 1832 roku kupił majątek Zębowice koło Dobrodzienia.

Książę Wiktor Amadeusz był trzykrotnie żonaty. W 1799 roku poślubił Leopoldynę von Fürstenberg-Stühlingen, która zmarła 7 lat później. W 1812 r. książę Wiktor Amadeusz poślubił księżnę Elizę zu Hohenlohe Langenburg, która zmarła w 1830 roku. Ostatnią żoną księcia była księżniczka Eleonora von Salm-Reifferscheidt-Krautheim, którą poślubił w 1831 roku. Z żadnego z tych małżeństw książę nie doczekał się potomstwa. Cały majątek zapisał bratankom swojej drugiej żony Elizy – braciom Wiktorowi Maurycemu i Klodwigowi Karolowi z rodziny Hohenlohe-Schillingsfürst.

– To nie pierwszy eksponat, jaki podarowałem dla raciborskiego zamku. Często nabywam zdjęcia lub obrazy na lokalnych Flohmarktach lub bazarach staroci. Ponadto mam też dobre kontakty z panem Günterem Tiggesbäumkerem – bibliotekarzem obecnego księcia Wiktora V Marcina Metternich-Sándor 5. Herzog von Ratibor, 5. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Breunner-Enkervoith, który mi zawsze swoje nowe publikacje przesyła a ja z kolei przekazuję na Zamek Piastowski w Raciborzu – mówi Andreas Rim.

fot. Zamek Piastowski w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here