Opony zimowe – potrzebne, choć nieobowiązkowe

Prawo w Polsce: Wymiana opon na zimowe

W świetle polskiego prawa, nie mamy obowiązku wymiany opon w samochodzie na zimowe. Warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

W Polsce już od lat mówi się o wprowadzeniu ustawowego obowiązku wymiany opon. Niezmiennie jednak obowiązują przepisy, w myśl których kierowcy mogą przez cały rok jeździć na dowolnych oponach, pod warunkiem, że głębokość ich bieżnika wynosi minimum 1,6 mm.

- reklama -

Przepisy narzucające obowiązek opon zimowych, już od lat, funkcjonują w wielu innych państwach Europy. W sąsiednich Czechach, w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia kierowcy mają obowiązek korzystania z opon zimowych w sytuacji wystąpienia lub prognozy nadejścia warunków typowo zimowych oraz na drogach oznaczonych specjalnym znakiem. W Niemczech z kolei wprowadzony został tzw. sytuacyjny wymóg posiadania opon zimowych (tj. w zależności od panujących warunków). Podobnie rzecz ma się na Słowacji, gdzie kar za niekorzystanie z opon zimowych w samochodzie kierowcy mogą spodziewać się tylko w razie wystąpienia szczególnych warunków zimowych.

W Polsce o wprowadzeniu obowiązku korzystania z opon zimowych mówiło się już kilkukrotnie. Ostatecznie zmian w naszym prawie nie wprowadzono, uzasadniając ten fakt m.in. dynamiką zmian warunków atmosferycznych w Polsce podczas kalendarzowej zimy i w związku z tym wątpliwościami, jak prawidłowo wyznaczyć termin obowiązku korzystania z „zimówek”. Na szczęście jednak, zdecydowana większość polskich kierowców w końcu wybierze się do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych, by dokonać wymiany opon letnich. Oznacza to, że polscy kierowcy są świadomi, jak bardzo „zimówki” mogą przyczynić się do poprawy ich bezpieczeństwa na drodze.

Przede wszystkim bowiem opony zimowe są wyposażone w specjalnie zaprojektowany wzór bieżnika, który gwarantować ma kierowcom lepszą przyczepność samochodu na śliskiej nawierzchni i dobre odprowadzanie wody, śniegu i błota pośniegowego. Poza tym, opony zimowe wykonane są z innej, niż letnie, mieszanki gumowej, lepiej przystosowanej do niższych temperatur powietrza.

Warto pamiętać, że jazda po oblodzonej lub ośnieżonej powierzchni drogi bez zimowych opon może skutkować wydłużeniem drogi hamowania nawet o 30%. Na oponach letnich kierowcy mogą mieć kłopoty nie tylko z hamowaniem, ale również z ruszaniem na skrzyżowaniach i światłach, a wjazd pod górkę – może okazać się niewykonalny. Zmiana opon na zimowe w Polsce staje się konieczna już na przełomie października i listopada – to wtedy temperatura powietrza wynosi zwykle nie więcej niż 7 stopni C a prognozy mówią o tendencji spadkowej.

Opony, jako jedyne w całym samochodzie, mają bezpośredni kontakt z jezdnią. Dlatego tak istotny jest zarówno wybór opon odpowiednich do panujących warunków atmosferycznych, jak i ich dobry stan czy wysokość bieżnika. Dbanie o opony jest niezwykle ważne, jeśli nie najważniejsze, dla bezpieczeństwa naszych podróży samochodem o każdej porze roku.

/k/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Od kiedy mam swoje auto to zawsze w letnim i zimowym sezonie zmieniam opony. Na tomketach latem jeździłem a na zimę mam jeszcze z tamtego roku dobre opony także nowych nie będe kupował.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here