Prezentowane na wystawie pocztówki pochodzą ze zbiorów znanego raciborskiego filokartysty Alfreda Otlika.
7 listopada o godz. 16:00 Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza do domu książęcego na wernisaż wystawy pt. „Życie i twórczość Josepha Freiherra von Eichendorffa na karcie pocztowej”. Joseph Freiherr von Eichendorff to urodzony w Łubowicach wybitny twórca doby niemieckiego romantyzmu. 26 listopada tego roku przypada 160. rocznica śmierci tego wielkiego poety.
Prezentowane na wystawie pocztówki pochodzą ze zbiorów znanego raciborskiego filokartysty Alfreda Otlika, który zbiera pocztówki (również te z Raciborzem) od kilkudziesięciu lat. – Na wystawie będzie można zobaczyć tylko część jego zbioru. Będą pocztówki wydane jeszcze w XIX wieku, w okresie międzywojennym, jak i te wydane po 1945 r. Te najstarsze wydają się być najciekawsze, bo późniejsze widoki wielu z nas jeszcze często pamięta – podkreśla Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Pocztówki pokazują miejsca związane z życiem i twórczością Josepha Freiherra von Eichendorffa – pałac w Łubowicach, w którym się urodził, ten sam pałac po przebudowie w połowie XIX w., nieistniejący drewniany łubowicki kościół, gdzie został ochrzczony, pałac w Krawarzu należący do rodziny ojca, pałac Eichendorffów w Toszku, dom rodzinny i nagrobek Josepha i Louise von Eichendorff w Nysie. Pokazane są także pocztówki z portretami poety w wieku 40-55 lat. Są również pocztówki, na których wydrukowane zostały jego wiersze. Nie brakuje także i takich, które pokazują miejsca nazwane specjalnie na jego cześć. Są to ulice śląskich miast, nazwy miejscowości, parki, skwery, pomniki czy postumenty.
Wernisaż rozpocznie krótka prezentacja właściciela kart pocztowych, Alfreda Otlika, w sali konferencyjnej Zamku.
Joseph Freiherr von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach w gminie Rudnik, w powiecie raciborskim. Młodzieńcze lata spędził w rodzinnych dobrach w Łubowicach, w Raciborzu oraz dobrach wuja Johanna w Szylerzowicach i Tworkowie. Jesienią 1801 r. rozpoczął naukę we wrocławskim gimnazjum, następnie w 1805 r. podjął studia prawnicze i filozoficzne na uniwersytecie w Halle, następnie w Heidelbergu i we Wiedniu. W 1814 r. poślubił Louisę von Larisch z Pogrzebienia. Z małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci. W 1816 r. wstąpił do pruskiej służby państwowej. Z powodu swoich katolickich przekonań, nieakceptowanych w protestanckich Prusach, nie zrobił wielkiej kariery urzędniczej. Przez cały okres urzędniczy Eichendorff pisał teksty poetyckie. Jego wiersze i nowele były publikowane na łamach licznych czasopism i almanachów. Zmarł 26 listopada 1857 roku w Nysie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu obok swojej żony, zmarłej w 1855 roku.
Wystawa z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom filokartystyki a tych w naszym powiecie i mieście nie brakuje. Będzie można ją oglądać do 30 listopada: poniedziałek – piątek od 9:00 do 16:00 oraz sobota – niedziela od 10:00 do 18:00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są owcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected].
oprac. /kp/