Pracują odpłatnie i nieodpłatnie, w więzieniu i poza nim. Coraz więcej więźniów znajduje zatrudnienie w Raciborzu

Realizacja projektu „Praca dla Więźniów” w Zakładzie Karnym w Raciborzu
Realizacja projektu „Praca dla Więźniów” w Zakładzie Karnym w Raciborzu

W Zakładzie Karnym w Raciborzu, podobnie jak w wielu innych jednostkach na terenie Polski, realizowany jest rozpoczęty w 2016r ministerialny program „Praca dla Więźniów”. To bezprecedensowy projekt w historii polskiego więziennictwa, dzięki któremu wzrasta powszechność zatrudnienia osadzonych. Część osadzonych zatrudniona jest nieodpłatnie, natomiast znaczna ich ilość pracuje odpłatnie. Osadzeni pracują na terenie zakładu karnego, jak również po spełnieniu określonych wymagań kierowani są do pracy u podmiotów zewnętrznych.

- reklama -

Wśród kontrahentów zapewniających odpłatną pracę skazanym wymienić należy: Przedsiębiorstwo Przemysłu Odzieżowego „RAKON”, firmy: BITRON Poland Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usługowe BORBUD Sp. z o.o., SUNEX S.A., Energetyka Solarna ENSOL Sp. z o.o., MIDPOL, GP ECO Sp. z o.o., DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o.

Skazani wykonują także prace nieodpłatne dla jednostek samorządu terytorialnego, organów administracji publicznej, organizacji pożytku publicznego oraz na cele charytatywne. Więźniowie pracują obecnie na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu; schroniska dla zwierząt, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Urzędu Gminy Pietrowice Wielkie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących, Powiatowego Zarządu Dróg w Raciborzu oraz Domu Pomocy Społecznej „Pomocna Dłoń”.

Dyrekcja oraz osoby wyznaczone do promocji zatrudnienia w raciborskiej jednostce penitencjarnej nie poprzestają jednak na obecnym stanie rzeczy i stale dążą do pozyskiwania nowych partnerów/kontrahentów. W najbliższym czasie do włodarzy sąsiadujących miast oraz gmin trafią oferty zatrudnienia osadzonych. Również do szkół skierowane zostaną oferty nieodpłatnego zatrudnienia osadzonych w charakterze pracownika gospodarczo-porządkowego.

Warto nadmienić, że korzyść z zatrudnienia jest obopólna. Osadzony zyskuje możliwość podjęcia legalnej pracy, natomiast do głównych profitów, jakie otrzyma przedsiębiorca należy zaliczyć przede wszystkim ryczałt z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności, który od 1 czerwca 2017r wzrósł z 20% do 35% wartości wynagrodzeń przysługujących osadzonym.

Tekst: szer. Piotr Król
Zdjęcia: kpt. Adam Borowiecki

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here