Śląski sanepid ostrzega. Rośnie liczba zachorowań na WZW typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A - ulotka
Wirusowe zapalenie wątroby typu A - ulotka

W tym roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A w woj. śląskim zachorowało ponad 350 osób. W 2016 odnotowano 3 przypadki. 

- reklama -

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:

₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 38 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 92 zachorowań.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Na terenie Polski w okresie od 1 stycznia do 31 października 2017 r. odnotowano 2279 przypadków WZW typu A, w woj. śląskim – 354.

Tabela 1. Zachorowania za WZW A w województwie śląskim w latach 2012-2017 (dane za 2017 rok do 15 listopada)

Tabela 2. Liczba zachorowań na WZW A na terenie nadzorowanym przez poszczególnych Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych województwa śląskiego w 2017 roku

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here