Odblaski ratują życie, czyli Dzień Odblasków 2017

0
Odblaski ratują życie, czyli Dzień Odblasków 2017
Odblaski ratują życie, czyli Dzień Odblasków 2017

Jak ważne jest noszenie odblasków, przypominali policjanci w całej Polsce, również w Raciborzu.

- reklama -

 

6 grudnia na terenie całego kraju policjanci promowali noszenie odblasków w ramach „Dnia Odblasków”. – Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji. Mundurowi z Raciborza przez cały dzień prowadzili działania profilaktyczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz rozdawali odblaski. Codziennie funkcjonariusze ujawniają pieszych, którzy po zmroku, poza obszarem zabudowanym nie używają odblasków. Złe warunki drogowe, śliska nawierzchnia, mgły, opady śniegu potęgują zagrożenie, jakim bez wątpienia jest na drodze słabo widoczny pieszy lub rowerzysta – wyjaśnia Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu.

Akcja „Dzień odblasków” ma na celu uwrażliwienie niechronionych uczestników ruchu drogowego na kwestie używania tych drobnych elementów, tak bardzo zwiększających bezpieczeństwo. W ten sposób mundurowi chcą zachęcić jak najwięcej osób do noszenia odblasków nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale także w centrum miasta na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego podczas wypadków odnosi najcięższe obrażenia. Po zmierzchu pieszego lub rowerzystę, którzy posiadają elementy odblaskowe kierowca może zobaczyć już z odległości ponad 130 metrów. Gdy niechroniony uczestnik ruchu nie ma odblasków, odległość ta maleje do nawet 20 – 30 metrów. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i uniknięcie potrącenia.

publ. /j/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here