Yasmin Levy śpiewała o miłości w języku hiszpańskich Żydów ladino [ZDJĘCIA]

Yasmin Levy  izraelska artystka o przepięknym głębokim kobiecym głosie dała koncert w Raciborzu w ramach Palm Jazz Festiwal.

- reklama -

Jak powiedział Marek Rapnicki przed koncertem – z tego koncertu każdy z nas wyjdzie innym. Koncert Yasmin Levy przy pełnej sali miał niesamowity klimat. Melancholijne pieśni oparte na tekstach kultury żydowskiej z elementami muzyki hiszpańskiej w połączeniu z mocnym, głębokim głosem porwały widownię Raciborskiego Centrum Kultury. Artystka stworzyła niepowtarzany kontakt z publicznością, łącząc utwory opowiadaniami ze swojego życia. Już na wstępie zapowiedziała, że koncert będzie depresyjny, gdyż nie ma radosnych piosenek w repertuarze. Kilka minut później sala śpiewała refreny wykonywanych utworów ladino. W programie usłyszeliśmy: Cada Dia, Hasta Simpre Amor, Nathalie, La Cumparsita, Naci en Alamo, La nave del olvido, Los Mareados, Adio Kerida, Una Pastora, My voy, Una noche mas, El Amor Contigo, La Alegria, Libertad oraz El rey Nimrod.

 

Yasmin Levy, jak czytamy w opracowaniu Kamila Rubika, śpiewając w swoim głębokim i przejmującym stylu jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco.

Na debiutanckim albumie Yasmin Levy zatytułowanym “Romance & Yasmin” dominowały utwory ladino, a płyta wywołała wielkie poruszenie wśród miłośników muzyki na całym świecie. Kolejny album “La Juderia” przyniósł unikalne połączenie ladino i flamenco – to dzięki tej płycie ukształtował się charakterystyczny styl artystki gdzie żydowska duchowość i hiszpańskie emocje znalazły idealne połączenie.
Od początku kariery Yasmin Levy z wielkimi sukcesami koncertuje na całym świecie. W 2004 roku wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń kulturalnych – WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona oraz na noworocznym koncercie BBC w Londynie. W 2005 roku zagrała trasy koncertowe w Europie i USA, w tym wystąpiła na londyńskim Ronnie Scott i na festiwalu WOMAD w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W listopadzie 2005 wystąpiła w najważniejszym muzycznym programie telewizyjnym w Wielkiej Brytanii „Later with Jools Holland”, a w grudniu zakończyła rok występem w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Następne lata przyniosły trasy koncertowe i występy w prestiżowych salach, m.in.: Wielka Brytania, Kanada, Meksyk, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Norwegia, Dania, Belgia i Litwa. Płyta „Mano Suave” (wydana w 2007 roku) dystrybuowana była na całym świecie przez prestiżową firmę Harmonia Mundi. Nagrania z tej płyty trafiły do wielu rozgłośni radiowych całego świata i przyczyniły się do znacznego wzrostu popularności Yasmin Levy i ugruntowania pozycji jednej z najciekawszych osobowości na scenie World Music.
W 2009 roku ukazała się płyta Sentir, album produkował Javier Limon, jeden z najbardziej rozchwytywanych współczesnych producentów muzycznych (produkował m.in. płyty takich wykonawców jak Paco de Lucia, Mariza, Buika).
Yasmin Levy jako jedna z nielicznych artystek jest od trzech lat corocznie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards.
Magię oddziaływania i skalę talentu Yasmin porównuje się do najwybitniejszych pieśniarek world music młodego pokolenia takich jak Mariza i Buiką. Z Buiką artystka nagrała nawet piosenkę w duecie z płyty „Libertad” w roku 2012, gdy artystki spotkały się uprzednio właśnie w Polsce na „Siesta Festivalu”, organizowanym przez Marcina Kydryńskiego. Spotkanie to zaowocowało wspomnianym duetem – kompozycją „Olvidate de mi”.
W lutym 2017 roku Teatr Narodowy w Wielkiej Brytanii ogłosił, że Yasmin wystąpi w obsadzie nadchodzącej przełomowej produkcji Salomé, stworzonej przez znanego reżysera Yaëla Farbera. Produkcja ta miała następnie premierę w Londynie w dniu 2 maja.
Dziś Yasmin pracuje nad nowymi projektami, które z jednej strony zachowują dotychczasowy kierunek artystyczny wokalistki, z drugiej zaś wyznaczają nowy etap w jej karierze . Yasmin Levy z powodzeniem koncertuje na całym świecie i zawsze przyjmowana jest z niezwykłym entuzjazmem.

Ireneusz Burek
/biorys na podstawie oprac. Kamila Rubika/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here