Na zamku odbyło się Forum Osób Niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

xiii forum osob niepelnosprawnych raciborz
Jerzy Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Podaj Rękę

Tym razem spotkanie przebiegało pod hasłem „Udziel pomocy – czas to życie”.

17 grudnia na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się XIII Forum Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Podaj Rękę we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych – koło w Raciborzu, Starostwem Powiatowym i Miastem Racibórz. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Udziel pomocy – czas to życie!” Organizatorzy chcieli przełamać obawy i stereotypy związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz pokazać, jak tej pomocy właściwie udzielić.

- reklama -

Otwierający forum wicestarosta Marek Kurpis wspomniał o Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który w Raciborzu zacznie funkcjonować od 1 stycznia. – Osób niepełnosprawnych jest bardzo dużo i jest to grupa, którą bardzo mocno trzeba wspierać. Myślę, że powoli nam się to udaje. Natomiast ja jestem pod ogromnym wrażeniem, ile państwo robicie dla swojego środowiska, choćby występując podczas Gwiazdki Serc – podkreślił Marek Kurpis.

Swoją prelekcję przedstawili ratownicy medyczni ze Szpitala Rejonowego w Raciborzu: Ewelina Botorek, Simona Mioduszewska i Mateusz Manderla. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co jest najważniejsze przy udzielaniu pierwszej pomocy, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, a także jak pomóc osobie z udarem mózgu czy dławiącej się. Mówili też o automatycznym defibrylatorze zewnętrznym, który w Raciborzu znajduje się na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych, zajedni PKS Racibórz i Rafako. Po ratownikach medycznych głos zabrał dr Andrzej Filuś z raciborskiego szpitala. Przybyli poznali stopnie oparzenia termicznego i postępowanie w razie ich wystąpienia. Dr Filuś tłumaczył również, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zranień i urazów.

Tradycyjnie wręczono nagrodę pod nazwą Laur Życzliwości, która przyznawana jest za nieustającą życzliwość i pomoc osobom niepełnosprawnym. W tym roku otrzymała ją Małgorzata Rother-Burek. – Pani Małgosia nigdy nam nie odmówiła. Telefon do pani Małgosi: „Pani Małgosiu, czy będzie pani z nami?” Sekunda na wdech, odpowiedź: „Tak, będę”. Była, jest i będzie, dlatego bardzo mocno dziękujemy. Niech pani Małgosia będzie przykładem, że warto pomagać – powiedziała Katarzyna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Podaj Rękę.

Błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Jan Szywalski, który zaprosił również do wspólnego odśpiewania kolędy i podzielenia się opłatkiem. Organizatorzy podziękowali Irenie Białuskiej, która tłumaczyła całe spotkanie na język migowy. Na zakończenie forum wystąpił zespół wokalny Perspektywa pod kierunkiem Alicji Ploch-Burdy.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here