Akademia Pelletu w Radlinie [ZDJĘCIA]

Akademia Pelletu w Radlinie
Akademia Pelletu w Radlinie

O zaletach ogrzewania domu pelletem oraz o tym jak zdobyć dofinansowanie na modernizację kotłowni można było dowiedzieć się w Radlinie podczas konferencji pod nazwą Akademia Pelletu.

- reklama -

 

11 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyła się Akademia Pelletu. Akademia Pelletu to autorski projekt wydawnictwa Biomass Media Group Sp. z o.o. Jego celem jest edukacja w zakresie wykorzystania pelletu w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej.

Współorganizatorami byli: Urząd Miasta Radlin, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Polska Rada Pelletu. – Ekologiczne źródła ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Rodzi to setki pytań, wiele niedopowiedzeń i mnóstwo mitów. Dlatego wspólnie z Polską Rada Pelletu i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach organizujemy w Radlinie spotkanie informacyjne pod wszystko mówiącym tytułem Akademia Pelletu w Radlinie – zachęcał do udziału Urząd Miasta w Radlinie.

W programie Akademii Pelletu były wystąpienia: przedstawiciela WFOŚiGW w Katowicach, producentów kotłów na pellet, producentów pelletu oraz przedstawiciela Polskiej Rady Pelletu. Uczestnicy konferencji mogli poznać zalety pelletu drzewnego oraz inwestycji w kocioł lub piec pelletowy. Ponadto dowiedzieli się o programach dofinansowujących zakup kotła biomasowego czy modernizację starej kotłowni.

Przedstawiciel WFOŚiGW w Katowicach mówiło o możliwościach dofinansowania zadań ze środków Funduszu przyczyniających się do ograniczenia zjawiska niskiej emisji, w tym o Linii kredytowej LKD_2017.

Podczas Akademii Pelletu nie zabrakło informacji o stanie powietrza i jak zanieczyszczenia wpływają na nasze zdrowie. Jeden z prelegentów podkreślał: – Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży w województwie śląskim. Natomiast raport z 2015 wykazuje, że w 2010 roku zanieczyszczenia powietrza w Polsce przyczyniły się do śmierci 48 544 Polaków, co z kolei wygenerowało koszty w wysokości 101, 826 mld dolarów.

Zgromadzonym przedstawiono również porównanie kosztów ogrzewania paliwami: eko-groszek, pellet, olej opałowy oraz LPG.

Jak przekonywali prelegenci – koszty ogrzewania pelletem są porównywalne do ogrzewania eko-groszkiem. Wyjaśniano dokładnie czym jest pellet opałowy – biopaliwo w formie zgranulowanej śruty. – Produkuje się go przy zachowaniu właściwych warunków kontroli wilgotności i temperatury. Drobne wałeczki o długości od 6 do kilkunastu milimetrów doskonale nadają się do palenia w piecach i kotłach. Materiałem na pellet mogą być trawy, pozostałości z upraw rolnych, łuski słonecznika, ale przede wszystkim niestandardowe odpady drzewne. Według Komisji Europejskiej, która co roku publikuje raport podsumowujący europejski rynek biomasy (ostatni to UE Biopaliwa 2014), Polska zajmuje siódme miejsce w rankingu europejskich producentów pelletu. Szacuje się, że polskie zakłady wytwarzają ok. 800 tys. ton tego paliwa rocznie – podaje Centrum Ogrzewania Pelletowego (dystrybutor renomowanych, polskich kotłów, pieców i palników na pellet, oferujący na każdym etapie współpracy z klientem (indywidualnym lub biznesowym) bezpłatne doradztwo z zakresu urządzeń pelletowych), będące partnerem merytorycznym Akademii Pelletu.

Gminy zainteresowane zorganizowaniem spotkania edukacyjnego w ramach Akademii Pelletu mogą kontaktować się pod numerem telefonu 791 443 322.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

Fot. Anna Łapka

/j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here