Własny biznes – tak to się robi w Raciborzu

Raciborski biznes ma długą tradycję. Najliczniejszą grupę stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Właściciele firm podkreślają, że Racibórz to atrakcyjne miejsce do prowadzenia własnej działalności, co potwierdza m.in. długi staż wielu raciborskich przedsiębiorstw, a jednocześnie nowe pomysły biznesowe, które powstają i są realizowane w naszym mieście.

1Tak dla przedsiębiorczości

wlasny biznes raciborz
Własny biznes – tak to się robi w Raciborzu.

Z własną firmą wiąże się wiele wyrzeczeń i wyzwań. Mimo tego raciborzanie od zawsze mieli w sobie żyłkę przedsiębiorczości i niejednokrotnie z sukcesem ją wykorzystywali. Decydują się na swój biznes z różnych względów, ale tymi najważniejszymi są: chęć pracy „na własny rachunek” i spełnianie swoich marzeń.

Osoby, które są zainteresowane prowadzeniem własnego biznesu, mogą liczyć na wsparcie Urzędu Miasta, który, aby poprawić warunki funkcjonowania przedsiębiorstw z terenu Raciborza, stworzył „Program Wspierania Przedsiębiorczości na lata 2015-2020”. Program ten ma na celu stwarzanie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i poziomu inwestycji, a co za tym idzie zwiększanie potencjału gospodarczego miasta i liczbę miejsc pracy. Program wspiera również organizacje gospodarcze działające na terenie miasta, promuje przedsiębiorczość i walory inwestycyjne Raciborza: https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/Program_Wspierania_Przedsiebiorczosci.

W Urzędzie Miasta można uzyskać kompleksowe informacje na temat wielu zagadnień związanych z prowadzeniem firmy. Aby ułatwić przedsiębiorcy poruszanie się po urzędzie, powstał specjalny Przewodnik. Dzięki niemu przedsiębiorca może sprawdzić, w którym Wydziale/Referacie znajdzie wszystkie interesujące informacje, m.in. związane z podatkami, kwestiami środowiskowymi, czy np. z lokalami na start – dzięki którym może zaoszczędzić na opłatach związanych z wynajmem biura w pierwszym okresie działania firmy. Miasto wychodzi naprzeciw nowym przedsiębiorcom, w celu lepszej komunikacji została stworzona dla nich specjalna witryna pod adresem http://www.przedsiebiorczyraciborz.pl/.

Inkubator Przedsiębiorczości powołany do życia przez Urząd Miasta to kolejne duże wsparcie dla młodych przedsiębiorców. Inkubator oferuje szkolenia, konsultacje z zakresu np. autoprezentacji, storytellingu czy prowadzenia profilu firmy w serwisach społecznościowych. Organizuje ponadto spotkania z innymi przedsiębiorcami w przyjaznej atmosferze, które pomagają nawiązać nowe znajomości i nierzadko okazują się być początkiem owocnej współpracy.

W ramach Inkubatora od 2016 roku organizowany jest konkurs na Najlepszy Biznesplan. Przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko dlatego, że wygrana daje profity finansowe w postaci 5 000 zł na rozwinięcie biznesu, ale również dlatego, że sztab specjalistów z Inkubatora pomaga na wszystkich etapach przygotowań do konkursu, dzięki czemu, wszyscy, którzy startują mogą liczyć na dużą dawkę merytorycznej wiedzy w praktyce. Ta z kolei pomaga przygotować się do m.in prezentacji swojego pomysłu przed komisją konkursową.

Kolejną instytucją, która na stałe wpisała się w historię raciborskiej przedsiębiorczości, jest Raciborska Izba Gospodarcza – stowarzyszenie, które jest organizacją zrzeszającą przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Izba reprezentuje jednostki gospodarcze wobec władz samorządowych, urzędów i instytucji, wspiera wszelkie inicjatywy służące rozwojowi gospodarczemu, tworzy warunki, współpracy w kraju i za granicą. Członkiem Izby może zostać każda firma lub osoba prowadząca działalność gospodarczą. Raciborska Izba Gospodarcza organizuje dla członków bezpłatne szkolenia z różnych dziedzin m. in. prawa pracy i bezpieczeństwa higieny pracy, przepisów podatkowych i spraw ZUS. Izba Gospodarcza jest również partnerem organizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego konkursu Młodzieżowy Lider Biznesu, którego laureatem w tegorocznej edycji został uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Raciborzu.

W mieście funkcjonuje również Cech Rzemiosł Różnych, pierwsze wzmianki o organizacji pochodzą z 1217 roku, co oznacza, że podobnie jak Miasto Racibórz, ma już 800 lat. Cech jest terenową strukturą Związku Rzemiosła Polskiego i członkiem Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Organizacja współpracuje ze szkołami zawodowymi, zakładami pracy i pracodawcami rzemieślnikami zatrudniającymi młodocianych pracowników. Wspiera przygotowanie młodocianych do zawodu i promuje naukę zawodu organizowaną w zakładach rzemieślniczych.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here