Dobro wpisane jest w jej codzienność – o siostrze Mirze Piasek

Siostra Mira Piasek
Mira Piasek odznaczona medalem ks. Stefana Pieczki

Siostra Mira Piasek jest jedną z pięciu osób wyróżnionych w tym roku medalem im. Ks. Prałata Stefana Pieczki, przyznawanym za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej i społecznej.

 

- reklama -

Urodziła się w w Bydgoszczy i tam też, w roku 1986, uzyskała świadectwo dojrzałości. W następnym roku wstąpiła do Misyjnego Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu.

W roku 1994 rozpoczyna pracę pedagogiczną jako katechetka. Jej pierwszym miejscem pracy była Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu. W latach 1998-2006 siostra pracuje w 11 placówkach oświatowych na terenie Bydgoszczy i Torunia. W międzyczasie siostra Mira podejmuje studia pedagogiczno-katechetyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zakończone licencjatem w 2000 r., a następnie kontynuuje dalszą edukację na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego, uzyskując w 2002 r. magisterium z teologii. Od roku 2006 przebywa ponownie w Raciborzu, gdzie aktualnie uczy religii w dwóch szkołach: Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Była inicjatorką przyjęcia jako patronki przez pierwszą z wymienionych szkół tej XIV-wiecznej zmarłej w opinii świętości siostry zakonnej, dwukrotnie piastującej funkcję przeoryszy i wielce zasłużonej dla raciborskiego klasztoru Dominikanek.

Zbigniew Ciszek
Sylwetkę Miry Piasek odznaczonej medalem ks. Stefana Pieczki przedstawiał Zbigniew Ciszek

Największym marzeniem siostry Miry jest wyniesienie na ołtarze świątobliwej Ofki. Gorliwie propaguje jej zasługi i pobożne życie wśród młodych raciborzan.

Praca z młodzieżą jest życiową pasją laureatki, stanowiącą ciągłą inspirację jej aktywności zawodowej. Za zasługi na polu pedagogiczno-wychowawczym była wielokrotnie nagradzana m.in. medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodą starosty raciborskiego i dziewięciokrotnie nagrodami dyrektorów szkół, w których pracowała.

11 grudnia, decyzją kilkudziesięcioosobowej kapituły, w Raciborskim Centrum Kultury siostrę Mirę Piasek wyróżniono jednym z pięciu przyznanych w tym roku medali im. Ks. Prałata Stefana Pieczki.

Mira Piasek podczas odbierania medalu ks. Stefana Pieczki
Mira Piasek odznaczona medalem ks. Stefana Pieczki

– Z wielkim, ogromnym zaskoczeniem przyjęłam wiadomość o przyznaniu mi medalu im. Ks. Stefana Pieczki. Bóg zapłać wszystkim, którzy widzą dobro w tym, co dla mnie jest codziennością – mówiła odbierająca wyróżnienie siostra Mira Piasek, nie kryjąc przy tym swojego wzruszenia.

– Pewnego dnia spotkałam pewną osobę, która miała bardzo ważną intencję. (…) Bardzo trudno było mi samej się z tą sprawą uporać i dlatego, spotkawszy księdza Stefana, poprosiłam go o modlitewne wsparcie. Ksiądz Stefan, gdy usłyszał to, o czym mówiłam (a słuchał bardzo głęboko), nie powiedział nic, ale ofiarował mi ten oto różaniec… Mam ten różaniec do dzisiaj, jest już bardzo sfatygowany, wymęczony, ale jednocześnie bardzo żywy… To właśnie ten różaniec pozwolił mi wielokrotnie naprawdę spotkać się z ludźmi i te spotkania miały w sobie prawdziwy wymiar wieczności. Jestem bardzo wdzięczna, że Pan Bóg postawił na mojej drodze księdza Stefana – wspominała siostra Mira w swoim pełnym emocji podziękowaniu za ofiarowany medal jego imienia. I dodała – On w swoim testamencie napisał, że chciałby jeszcze żyć… Ja chciałabym powiedzieć dzisiaj, tak publicznie (…): Księże Stefanie, Ty żyjesz w nas. A poprzez nas – żyjesz w innych ludziach – powiedziała siostra Mira Piasek, dedykując osobie księdza Stefana Pieczki wiersz ks. Jana Twardowskiego „Spotkanie”:

Ta jedna chwila dziwnego olśnienia
kiedy ktoś nagle wydaje się piękny
bliski od razu jak dom kasztan w parku
łza w pocałunku
taki swój na co dzień
jakbyś mył włosy z nim w jednym rumianku

(…)

ta jedna chwila
nie potrzeba więcej

Wyróżnienie medalem im. Ks. Prałata Stefana Pieczki było pięknym zwieńczeniem dotychczasowej pracy katechetycznej siostry Miry Piasek.

Czytaj również: Medale im. Księdza Stefana Pieczki dla ludzi z życiem bez skazy

/k/
Fot. Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here