Obywatelu! Pamiętaj o wymianie swojego dowodu osobistego

0
Wymiana dowodu osobistego w Polsce. Na zdjęciu: stary i nowy dowód osobisty

Dowód osobisty jest ważny jedynie przez okres 10 lat od daty jego wydania.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, znaczna część obywateli polskich nie posiada ważnego dowodu osobistego. Tymczasem jego wymiana jest naszym obowiązkiem, a posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest obłożone prawnymi konsekwencjami.

- reklama -

Wniosek o wydanie dowodu osobistego możemy złożyć w urzędzie dowolnej gminy na terenie kraju, niezależnie od miejsca zameldowania. Dowód osobisty jest wydawany w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku i ważny jest przez okres 10 lat od daty jego wydania. Ustawa przewiduje również możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem strony internetowej: www.obywatel.gov.pl, jeżeli osoba posiada ważny podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP.

Obowiązek wymiany dowodu osobistego zachodzi nie tylko w przypadku upływu terminu jego ważności, ale również w przypadku zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym (z wyjątkiem zmiany nazwy organu wydającego), zmiany wizerunku twarzy posiadacza dowodu w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym jego identyfikację, a także w przypadku utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

Posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek każdego obywatela Polski powyżej 18. roku życia. Osoby go nieposiadające będą miały trudności m.in. w załatwieniu spraw w urzędach, sądach, bankach czy u notariusza. Nieważny dowód może być także przyczyną nałożenia na jego właściciela kary grzywny.

publ. /k/
Fot. obywatel.gov.pl

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here