Zero tolerancji dla neonazizmu w Wodzisławiu Śląskim

Zero tolerancji dla neonazizmu w Wodzisławiu Śląskim

W mieście zostały zatrzymane pierwsze osoby mające związek z propagowaniem aktów neonazizmu na Śląsku.

W maju 2017 roku, w lesie pod Wodzisławiem Śląskim neonaziści świętowali urodziny Adolfa Hitlera. „Ołtarzyk” Hitlera, mundury, swastyki, nazistowskie marsze wojskowe, okrzyki „Sieg Hail”… Tak wstrząsające praktyki udało się ujawnić dziennikarzom „Superwizjera” TVN.

- reklama -

W związku z wyemitowanym reportażem, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca wystosował listy do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w których wezwał organy państwowe do wyjaśnienia, jakie do tej pory podjęto działania, by rozpracować grupę neonazistów i zapobiec zdarzeniom, do jakich doszło w mieście.

Swoje stanowisko w tej sprawie, Mieczysław Kieca przedstawił m.in. podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami:

Odnośnie do publikacji reportażu, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach 21 stycznia wszczęła śledztwo w sprawie zorganizowanych 13 maja 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz utrwalania, posiadania i prezentowania nagrań oraz przedmiotów w postaci m. in. mundurów, flag, albumu, zawierających treści propagujące wyżej wskazany ustrój. Postępowanie prowadzone jest o czyny opisane w art. 256 § 1 k.k. w zw. z art. 256 § 2 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

Wczoraj, w związku ze sprawą, zostało zatrzymanych trzech mężczyzn. W domach uczestników spotkania na cześć Adolfa Hitlera prokuratorzy znaleźli flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej, jak również amunicję i broń. Mężczyznom grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wstrząsający reportaż „Superwizjera” TVN zobaczyć można tutaj.

AKTUALIZACJA:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie kolejne osoby, które w maju ubiegłego roku brały udział w wydarzeniu zorganizowanym w wodzisławskim lesie. Wśród nich jest również kobieta.

Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, podczas których pochwalano rządy przywódcy Rzeszy Niemieckiej.

publ. /k/
Fot. Kadr z reportażu „Polscy neonaziści”- „Superwizjer” TVN

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj