Ekogroszek i węgiel na cenzurowanym. Radni opozycji chcą całkowicie wyrzucić węgiel z Raciborza

45
Eko-groszek i węgiel na cenzurowanym. Radni opozycji chcą całkowicie wyrzucić węgiel z Raciborza
Eko-groszek i węgiel na cenzurowanym. Radni opozycji chcą całkowicie wyrzucić węgiel z Raciborza

– Wszędzie tam gdzie jest to możliwe, wprowadźmy zakaz palenia węglem i ekogroszkiem – zachęca prezydenta Zuzanna Tomaszewska i proponuje wstrzymanie miejskich dotacji na wymianę kotłów węglowych. A nawet tych na ekogroszek, drewno i pellet.

- reklama -

Na styczniowej sesji radna nazwała to „odważnym krokiem”. – Moglibyśmy być jedynym takim miastem w subregionie, w odróżnieniu od Rybnika czy Jastrzębia, gdzie jest silne lobby węglowe – mówiła podczas dyskusji nad programem likwidacji niskiej emisji Tomaszewska. Opozycja w radzie miasta domaga się, aby władze, przyznając dopłaty do wymiany źródeł ciepła, nie dotowały wymiany kotłów węglowych. Nawet tych uważanych za ekologiczne jak ekogroszek. To w perspektywie kilku lat miałoby uczynić Racibórz rzeczywiście zielonym, wolnym od smogu miastem.

W opinii radnej (przemawiała w imieniu wszystkich radnych opozycjonistów), nie dając dotacji na wymianę kotłów węglowych na nowocześniejsze, można zwiększyć dopłaty do np. instalacji gazowych.

Rozwiązanie proponowane przez raciborską opozycję idzie jeszcze dalej niż uchwała antysmogowa, obowiązująca od września 2017 roku na terenie całego województwa. Uchwała ta obliguje właścicieli przestarzałych źródeł ciepła do ich wymiany na ekologiczne, dopuszcza jednak także eksploatację kotłów węglowych, pod warunkiem, że będą one najwyższej V klasy. Mają na to do 7 lat. Dla władz wojewódzkich węgiel wciąż jest paliwem legalnym.

Lenk niejednokrotnie deklarował się jako przeciwnik paliw stałych, głównie węgla. Boi się jednak podejmować zbyt radykalne kroki. Sprawa wymaga spokoju i dyskusji w szerszym gronie, a zmian w przyjętych programach nie można wprowadzać z dnia na dzień, gdyż skutkowałoby to m.in. utratą wojewódzkiego dofinansowania na programy realizowane przez miasto. Dotacje do wymiany na kotły węglowe V klasy owszem, można wstrzymać. Ale najwcześniej przy opracowaniu programu na kolejne lata.

Dla władz równie ważny jest także czynnik społeczny. Nie każdego stać np. na ogrzewanie gazowe. – Czy to znaczy, że jeśli ktoś jest biedny, ma prawo nas truć? – sprzeciwia się tego typu argumentacji radna, wspomagana przez Leszka Szczasnego: – W blokach też mieszkają biedni ludzie, których często nie stać na ogrzewanie sieciowe, a muszą płacić. Nie może być tak, że mniejszość truje większość – denerwował się.

Jak podsumował swą wypowiedź Szczasny, w walce o czyste powietrze jako samorząd musimy być odważni, być pionierami, nawet narażając się na przegrane w sądach (nawiązał tu do odrzucenia przez sąd całkowitego zakazu spalania węgla w Krakowie).

Przewodniczący rady udzielił głosu Bogusławowi Siwakowi, mieszkańcowi aktywnie udzielającemu się w działaniach przeciwko smogowi. Przytaczając konkretne odczyty ze stacji pomiarowych, wskazał on na dużo wyższe poziomy stężeń szkodliwych substancji w powietrzu w Raciborzu niż w innych miastach. Zaapelował by zakaz obejmował nie tylko węgiel, ale wszystkie paliwa stałe, również drewno i pellet. Jego wystąpienie zakończyło półtoragodzinną dyskusję w tej sprawie.

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

45 KOMENTARZE

 1. hmm

  kogoś chyba poniosło.

  • Walo

   Nie poniosło tylko pojebawszy kogoś i to tak zdrowo

 2. iwa

  coż za durny pomysł!!! że siedzą tam bogaci to kombinują jakieś bzdety!!! a co ma robić ta niestety dalej rosnąca szara strefa????????? Kogo na to stać??? Gdzie muł który pozwalał tym ludziom opalać piece??? Ci ludzie wcale nie zatruwali środowiska!!!! paląc mułem!!!! W domach prywatnych kto nie szanuje pieca pali się wszystkim co się da i to powoduje zatrucie środowiska(jak to się szumnie nazywa). Mózgi zlansowane na bank!!! Ci biedni mieli możliwość ogrzewania mułem 3 razy tańszym od tony węgla, szanowali sobie piece które maja bo na zakup nowego ich nie stać. Takiego przytloczonego mózgomyślenia nigdy nie było!!!

 3. Magda

  Ciekawe czym ludzie mają palić jeśli nie węgiel.

  • sWIEZE POWIETRZE

   WŁASNIE NICZYM !

 4. sWIEZE POWIETRZE

  Problem jest taki ,że te osoby mieszkają w blokach lub mają wysokie dochody i stac ich na gaz czy prad !!!
  Poza powietrzem trzeba patrzyć też na srodki finansowe mieszkańców !!!A nie tylko stawiać stacje pomiaru powietrza ( tak super pomysł ) ale
  nie mówię nie, z miłą chęcią zamienie piec weglowy na gaz ( choć spalam go tylko 2tony na sezon ) ,ale najpierw miasto powinno zająć się problemem u żródła ?! czyli skoro w centrum powstała stacja to i won piecom z kamienic ,których jest w samym centrum jeszcze od groma – zasoby miasta !!!
  Potem warto pomyśleć jak przełożyć chore dotacje pieców weglowych na co gazowe ( jak mi dofinansują choć 1/3 rachunków za gaz to zmieniam z miejsca na CO Gazowe)
  INICJATYWA FAJNA ALE JAK ZWYKLE BRAK KONKRETÓW JAK TO ZROBIĆ BY LUDZI BYŁO STAC NA TO

  • khd

   Są konkrety tylko dziennikarz nie napisał. Pani Tomaszewska wspomniała że trzebs by zrobić system dopłat wzorem Krakowa dla najbiedniejszych mieszkańców miasta. Pozdrawiam

 5. Anonim

  Zakazac pelletu! No takie cos tylko w Raciborzu mogą wymyślić. Co do pleców 5 klasy gdyby każdy taki miał to napewno by było lepiej

  • Marcin

   No z pelletem pojechali, co za ludzie. Przy dobrych piecach na ekogroszek z podajnikiem też nie ma praktycznie żadnego dymu. Wystarczy kupić dobrej jakości węgiel i dobrze ustawić piec.

  • khd

   Nie tylko w Raciborzu kolego.Już pare lat temu przestano dotowac pelet w Warszawie i Krakowie oraz ostatnio we Wrocławiu

 6. ekollo

  Pani Zuzanna niech puknie sie w ..
  zakaz węgla, eko groszku co jeszcze ? ?

  niech zajmie się ludźmi którzy palą śmieciami itd
  bez dotacji na piece szary zwykły człowiek nie kupi zeby bylo ” ekologicznie”
  ale cóż pewnie niech zabiorą wszystko.. najlepiej na gaz zeby bylo ogrzewanie.. tylko kto za to zapłaci ? gaz również nie na lezy d o najtańszych..

  z innej strony bardzo dduzo ludzi nie potrafi palić w piecu a to też jest ważna ” ekologiczna” kwestia. piec powinno się rozpalić ” od góry ” a nie ja k większość to robi odpala w piecu i zasypuje do pełna i zamiast s ie spalac sie kopci dymi i śmierdzi..

  • mieszkaniec

   Dokładnie, powinno się kłaść większy nacisk na to jak poprawnie palić w piecu.

  • lina

   baju Baju bedziesz w raju.jak narazie jestes w piekle raciborskim takie mamy super powietrze .

  • ja

   Ty się puknij ale w swój łeb to może polepszy ci się myślenie bo widać że jestes prymityw i do tego tępak obrażając radną która ma całkowicie racje a ty jesteś sto lat za murzynami.

 7. mm

  Gdyby wszystkie piece wymienić na ekogroszek z podajnikiem to nie byłoby problemu. Swoją drogą to co dzieje sie z ceną węgla też jest chore.

 8. Walo

  A może by tak wyżucić panią bezradną

 9. Anonim

  Jak są tacy mądrzy niech wszystkim biednym zapewniom opal na zime bo władza nie wie co to zimno grzebać się przy kominku

 10. Patris

  Co za partacze, Puknij się w ten durny łeb babo i wy wszyscy. Pewnie mieszka w na 50m2 w bloku i nie interesuje ją ogrzewanie. Te barany nie rozumieją że smog to nie tylko dym z kominów budynków ale i auta czy autobusy. A tego raczej nie zabronia. Co mają do drewna i pelletu? przecież to naturalne paliwo stałe. Ludzie i tak będa palić bo czymś palić muszą, jak ktoś wpsomniał nie wszystkich stać na gaz, jak tych nierobów z urzędu miasta.

  • khd

   To skoro ekogroszek drewno i pellet jest taki eko wg ciebie to dlaczego nie dotują tych kotłów na te paliwa Kraków Warszawa czy Wrocław.? Tam też mieszkają biedni ludzie a tamtejsze władze są dużo mądrzejsze niż naszego miasta i nie przyznają dotacji to tych źródeł ciepła bo dobrze wiedzą że nie mają wiele wspólnego z ekologią.

  • znawca

   Poczytaj sobie o pellecie. To w 100% czyste paliwo.

 11. Mariuss

  Dlaego przestali dotowac piece aby kazdy podlaczyl sie do miasta,a pozniej chcac czy nie placic musisz marznac nie bedziesz,w niemczech nikt nie zabrania palic pellets bo jest eco.

 12. Krzysztof 10002

  Na szczęście w tym roku są wybory samorządowe i wyborcy mogą zweryfikować głupotę wszystkich rządzących.

 13. zio

  No nareszcie jeden mądry pomsl w tym mieście.Mam już dość być trutym przez wygodnych w tym mieście którzy z uporem maniaka twierdzą że nie stać ich na ekologiczne ogrzewanie.Gratulacje dla całej opozycji oraz pozostałych radnych którzy poparli Panią Tomaszewską.

  • Węgiel może gaz

   Co ty człowieku piszesz. Jakich wygodnych. Myślisz że ktoś woli chodzić dokładać węgiel do pieca, wynosic popiół i wdychać to w kotłowni? Chyba lepiej jest ustawic temp. Na komputerze i wszystko miec w nosie. Ale ludzie mieszkajacy w mieszkaniach 50m2 gdzie z kazdej strony grzeje sąsiad myślą że ogrzanie domu to mały koszt. Szkoda gadać. Ja przeliczyłem ile kosztuje mnie węgiel, gaz i najdroższe z wszystkiego ciepło z ciepłowni . I wiesz co wyszło. Że ciepło z ciepłowni jest 2 razy droższe dla domu jednorodzinnego niż węgiel (ekogroszek) przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego. Gaz to gaz jeat o 1/3 droższy od węgla

 14. Efka

  Moi sąsiedzi rodzina z jednym dzieckiem nie są krezusami a płacą za ciepło z ciepłowni i tak jak ja pozdrawiamy Panią Tomaszewską.Nie chcemy być podtruwani przez innych tylko dlategi że prezydenci miasta nie mają pojęcia i chcą dalej aby nieekologoczne piece na opał stały dalej były dotowane tam gdzie jest dostęp do gazu czy ciepła z ciepłowni w Raciborzu..

  • Widzisz a nie grzmisz

   A twoje ciepło z ciepłowni to jak myślisz skąd jest? Z bąków wróżek? A prąd w domu z czego jest? Pewnie z piorunów.

 15. Hans

  Poprostu radni są pojeb….i

 16. Zocha

  Czy tam rządzą idioci?

 17. Łukasz

  muł i flot dają o wiele mniej dymu niź węgiel

  • ehh

   Be węglem trzeba palić od góry wtedy nie ma dymu.

 18. Seb

  No to elektrownia będzie miała problem.

 19. AllaM

  Co za nieudolność i brak rozsądku u prezydenta Lenka i jego urzędników. Jesteście do pilnego zwolnienia w najbliższych wyborach.Nie pozwolę na to żeby Raciborzem rządził człowiek i podobni mu ludzie którzy twierdzą że ogrzewanie węglem w mieście jest ekologiczne i dobre dla jego mieszkańców.

  • borsuk

   odpowiedzcie mi nieuki dlaczego na zachodzie europy nie palą węglem ani mułami itd. a smog jest większy jak w krakowie

 20. z ukosa

  Radni bezradni z koalicji prezydenta Lenka po raz kolejny pokazali że nie powinni dłużej zasiadać na zaszczytnych fotelach rady miasta Raciborza! .

 21. Czarny

  Niekompetentni radni chcą aby Racibórz w dalszym ciągu tonąl w smogu bo spadając węgiel w mieście nigdy nie osiągniemy czystego powietrza w mieście.

 22. dgcf

  Pogieło was chcecir dalej w mieście grzac węglem i drewnem? Mało wam smogu.Walo ty chyba do szkoły miałeś pod górkę. .

  • gara

   nie wlasnie,…..jestem po wyższych studiach i oblczyłam że nie mam tyle emerytury aby ogrzać dom a co dopiero żyć

 23. Fala

  Ta koalicja jest do wymiany .Przy tak dużym smogu chcą dalej dotować węgiel i drewno i chcą dalej spalania węgla i drewna w mieście które tonie w smogu.

 24. Jan

  Niech swoje czcigodne pensje oddają ludziom którym nie sterczy na gaz.

 25. borsuk

  Niech ta tomaszewska najpierw sprawdzi wszystkich sprzedawców eko groszku co się kryje pod nazwą eko groszek bo tym świnstwem palic nie idzie,jakbym miał jej pieniądze dawno miałbym gas

 26. Takitamzewsi

  Przejdzie Raciborz to znajda sie tacy tez w Rybniku, Jastrzebiu i paru innych miastach…sam wegla nie lubie bo faktycznie syf, ppdobnie jak drewno,pellet czy inne dziadostwo jak oczywiscie ktos nie wie jak tym palic. Jak ktos byle jak zarzuci swoj chocby kominek drewnem to tez moze ladnie przysmolic ale mniejsza o to. Sam przystosowalbym dom do gazu gdyby tylko ktos w mojej lokalizacji zaplanowal gaz !!!!!bogaczem nie jestem ale chetnie bym skorzystal ale nie postawie butli na dzialce bo to juz calkowity idiotyzm z punktu widzenia ekonomii.O pradzie nie wspomne. A moze ktorys z radnych wkoncu wpadnie na pomysl zeby zmienic nam klimat i wyrzucic zime z kalendarza…bo taki ppmysl wydaje mi sie tak samo absurdalny jak zakaz ogrzewania domu…nie czarujmy sie. Dla wielu zakaz paliw tanich to zakaz ogrzewania…

 27. rudy1235

  U nas problem był z jakością ciężko trafić na dobry ekogroszek a tu okazało się że pod nosem w Raciborzu mamy dobrej jakości ekogroszek na www. ekogroszek.com

 28. Mariusz

  Ja palę od roku od góry węglem i kopci niebo mniej niż od dołu gdzie pięć się dusi zamiast palić , dla mnie zabronienie palenia eko groszkiem peletem albo węglem od góry to głupota . To jest tylko zniewolenie człowieka i uzależnienie od gazu który nie jest u nas wydobywany (dostarczany głównie Rosja Ameryka ) a to co mamy u siebie to zakazać i najlepiej sprzedać Niemca , zobaczcie ile Niemcy zużywają węgla i jaki mają problem z kończącymi się jego złożami , myślicie nagle bum na smog to przypadek ? Nigdy nie było smogu ? Chcecie tak zlikwidować smog to stare pasaty w TDI i stare auta bez instalacji gazowej na złom ciekawe czy byście dalej byli tacy mądrzy ( ludzie co plują tak na węgiel itp a mieszkają w bloku albo mają nowy dom 70m2 – termos ) i autobusy najnowszej normie spalin i bilety50% droższe to byście się zastanowili innym podkładać kłody pod nogi bo macie o wiele lżej w tym przypadku i was to nie tyczy ale jak byście kupili nowe auto i wzięli kredyt na wiele lat żeby sprostać ekologi to byście płakali co chwilę bo nie każdego z was stać na to tak jak nie każdego stać na gaz . Dajcie gaz za 50 % ceny to ja też mogę z wegla zrezygnować z zapewnieniem że nie zmieni się jego cena przez najbliższe 20 lat pozdrawiam

 29. D.

  Przecież Tomaszewska sama pali ekogroszkiem 😀

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here