Racibórz: Nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego

0
Urząd Miasta Racibórz
Urząd Miasta Racibórz. Fot. UM Racibórz

Do najważniejszych zmian należą: realizacja raz na trzy lata projektu ogólnomiejskiego i obowiązkowy etap głosowania.

Trwają przygotowania do IV edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku akcja będzie przeprowadzona według nowego regulaminu. Najważniejsze zmiany to realizacja raz na trzy lata projektu ogólnomiejskiego (zamiast co roku) i obowiązkowy etap głosowania, niezależnie od tego, czy zakwalifikowane projekty przekraczają pulę środków budżetu czy nie.

- reklama -

Miasto odda do dyspozycji mieszkańców 1,5 mln zł. Każdy pełnoletni mieszkaniec może w ramach tej procedury zgłosić swój pomysł do realizacji, a co za tym idzie – mieć realny wpływ na wydatki budżetowe. – Raciborzanie, od kilku lat biorąc udział w realizacji tej inicjatywy, udowadniają, że mają fajne pomysły na to, jak zmienić rzeczywistość wokół siebie. Potrafią zawalczyć o swój projekt, wypromować go i zjednoczyć wokół niego swoich sąsiadów tak, by zebrać jak największą liczbę głosów poparcia podczas głosowania – podkreśla Urząd Miasta Racibórz.

Projekty finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego będą miały co trzy lata wyłącznie charakter ogólnomiejski, przy czym pierwszy nabór projektów ogólnomiejskich nastąpi w 2019 roku, a ich realizacja nastąpi w 2020 roku. To oznacza, że raz na trzy lata nie będzie można zgłaszać propozycji projektów lokalnych, a cała pula środków przeznaczona zostanie na realizację projektu (lub projektów – do wyczerpania puli środków) ogólnomiejskiego. Nowy regulamin wprowadza też obowiązkowy etap głosowania mieszkańców nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi pozytywnie przez komisję projektami, niezależnie od tego, czy ich łączna suma przekracza budżet czy nie. W dokumencie pojawił się także zapis mówiący, że projekty ogólnomiejskie i lokalne, które podczas głosowania nie uzyskały przynajmniej 100 głosów, nie będą realizowane.

W nowym regulaminie Budżetu Obywatelskiego pojawiło się ponadto kilka mniejszych zmian. Do realizacji dopuszczone zostały projekty związane z budową i remontem chodników, parkingów i ciągów pieszo-rowerowych. Do katalogu zadań wyłączonych z realizacji w ramach BO trafiły projekty dotyczące zakupów wyposażenia dla klubów sportowych, o dofinansowanie których mogą ubiegać się w drodze konkursu ofert w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego.

Tryb i pozostałe zasady realizacji Budżetu Obywatelskiego nie uległy zmianie. Miasto zachęca wszystkich mieszkańców do bieżącego zapoznawania się kolejnymi edycjami budżetu obywatelskiego i włączenia się w kreowanie wspólnej przestrzeni Raciborza. Wszelkie aktualne informacje dotyczące budżetu obywatelskiego, w tym regulamin, są publikowane w ramach bieżącej edycji na stronie Urzędu Miasta.

Wiosną ruszy kampania edukacyjno-informacyjna dla mieszkańców. Projekty będzie można zgłaszać na przełomie maja i czerwca.

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here