Opolski marszałek chce rewitalizacji linii kolejowej Racibórz – Racławice Śląskie

3
Opolski marszałek chce rewitalizacji linii kolejowej Racibórz - Racławice Śląskie
Opolski marszałek chce rewitalizacji linii kolejowej Racibórz - Racławice Śląskie

Pasażerski ruch kolejowy na w/w trasie jest wstrzymany od 2000 roku, pomimo iż w momencie likwidacji połączenia te cieszyły się wśród mieszkańców bardzo dużą popularnością. W konsekwencji miejscowości położone w zasięgu oddziaływania tej linii, takie jak: Głubczyce, Baborów czy Pietrowice Wielkie nie posiadają pasażerskiej komunikacji kolejowej.

- reklama -

Marszałek Województwa Opolskiego 31 stycznia br. na konwencie Marszałków RP, który odbył się w Opolu, wręczył w imieniu samorządowców oraz przedsiębiorców, petycję w sprawie rewitalizacji linii kolejowych nr 177 (Racibórz-Baborów-Głubczyce – 37,7 km) i 294 (Głubczyce-Racławice Śląskie – 15,35 km), na ręce Prezesa Zarządu PKP PLK Ireneusza Merchel oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

Powiat Głubczycki jest jedynym powiatem województwa opolskiego, na terenie którego nie funkcjonują kolejowe przewozy pasażerskie, a Głubczyce jedyną stolicą powiatu w regionie, z której nie można dojechać koleją do żadnej innej miejscowości w Polsce. Rozszerzenie połączeń pasażerskich o przewozy na linii kolejowej relacji Racławice Śląskie – Głubczyce – Baborów – Racibórz, których organizatorem zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym jest Marszałek Województwa Opolskiego, uzależnione jest obecnie od jej rewitalizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

W przypadku podjęcia działań modernizacyjnych przez PKP PLK SA Województwo Opolskie widzi możliwość dofinansowania pasażerskich przewozów kolejowych pomiędzy Racławicami Śląski, Głubczycami i Raciborzem, jako elementu publicznego transportu pasażerskiego.

Modernizacja, a tym samym przywrócenie prędkości szlakowej, sprawi że transport kolejowy stanie się konkurencyjny w stosunku do innych środków lokomocji. Pomoże to Samorządowi Województwa Opolskiego wyzbyć się jedynego obszaru wykluczonego kolejowo w regionie, ułatwi życie i codzienne funkcjonowanie wielu mieszkańcom powiatu głubczyckiego oraz wesprze gospodarkę niskoemisyjną, znacząco ograniczając transport samochodowy.

Warto dodać, iż mieszkańcy powiatu głubczyckiego (w większości strażacy ochotnicy) wraz z członkami Towarzystwa Entuzjastów Kolei, poświęcając własny czas i środki przywrócili przejezdność na niewykorzystywanej aktualnie części linii numer 177 w ramach akcji odkrzaczania torowiska. Mieszkańcy Głubczyc natomiast podjęli się zorganizowania akcji wycinki zatorów i uporządkowania terenu dworca i stacji PKP.

/ps/ za UG Głubczyce

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here