O czym należy pamiętać podczas segregacji odpadów?

harmonogram odpadow raciborz
Wywóz śmieci.

Gospodarka odpadami wymaga ścisłej współpracy mieszkańców z podmiotami odpowiedzialnymi za odbiór odpadów. Jak zatem dobrze posegregować odpady?

Wysokie standardy w kwestii ochrony środowiska, obiekty budowane z najnowszych materiałów i nowoczesny system zagospodarowania odpadów. Do tego harmonogram odbioru odpadów dopasowany do potrzeb lokalnej społeczności – to jednak nie wszystko. Gospodarka odpadami wymaga ścisłej współpracy mieszkańców z podmiotami odpowiedzialnymi za odbiór odpadów. Przedstawiciele Urzędu Miasta Racibórz oraz konsorcjum firm PUK Empol i PK Racibórz przypominają o odpowiedniej segregacji surowców wtórnych.

- reklama -

Racibórz to czyste, zadbane miasto – tak w większości postrzegają je nie tylko mieszkańcy, ale przede wszystkim przyjezdni. Aby utrzymać taki wizerunek, Miasto Racibórz dokłada wszelkich starań. Poważnym krokiem do szybkiego i efektywnego zagospodarowania wszystkich odpadów była budowa w 2016 r. Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Inwestycja powstała w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestorem jest firma prywatna (P.U.K Empol sp. z o.o.) która funkcjonuje przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Racibórz, gwarantując mieszkańcom odbiór wszystkich rodzajów odpadów komunalnych na akceptowalnym poziomie cenowym.

Warto przypomnieć, że instalacje przetwarzania odpadów to inwestycje umożliwiające mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych. Głównym celem ich funkcjonowania jest profesjonalne i przyjazne środowisku zagospodarowanie odpadów oraz wzrost poziomu recyclingu surowców wtórnych.

odbior odpadowJednak nowoczesne urządzenia, dopasowany do potrzeb mieszkańców harmonogram to wciąż za mało. Przede wszystkim potrzebna jest świadomość i mobilizacja mieszkańców w sferze segregacji odpadów. Jak zatem dobrze posegregować odpady? Na terenie Raciborza przyjęto 3 rodzaje pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na posesjach, w zorganizowanych systemach zbiórki oraz na drogach publicznych: kolor niebieski – papier, zielony – szkło kolorowe i żółty – tworzywa sztuczne i metale.

Do niebieskiego pojemnika/worka wrzucamy: papier i tektury, w szczególności opakowania papierowe i kartonowe, czasopisma, katalogi, zeszyty, książki wolne od zszywek i innych części metalowych. Nie wrzucamy natomiast: zabrudzonego i tłustego papieru, pergaminu, kalek, folii i artykułów higienicznych.

Odpady szklane należy wyrzucać do pojemnika/worka w kolorze zielonym. W szczególności opakowania szklane – butelki, słoiki, stłuczki szklane wolne od zanieczyszczeń metalowych i tworzyw sztucznych. Nie wrzucamy: luster, szyb samochodowych, porcelany, ceramiki, szkieł okiennych, szkieł kryształowych, naczyń żaroodpornych czy świetlówek.

Kolorem żółtym oznaczono pojemniki i worki do zbiórki selektywnej plastiku i metalu. Tutaj wrzucać należy: opakowania z tworzyw sztucznych – butelki po napojach, płynach do mycia i prania, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, ze styropianu, folie, reklamówki, nakrętki, puszki aluminiowe po konserwach lub napojach, kapsle, zakrętki słoików, folie aluminiowe, złom metalowy, metale kolorowe, zabawki i elementy zabawek oraz kartoniki typu TetraPack po sokach czy mleku. Do żółtego pojemnika nie należy wrzucać: zużytego sprzętu RTV i AGD, strzykawek, zabawek elektronicznych, igieł, pieluch jednorazowych, baterii i akumulatorów, nieopróżnionych pojemników po lekach, farbach, lakierach czy olejach oraz innych zanieczyszczeń po substancjach niebezpiecznych.

Osoby, które lubią rozrywkę i chcą mieć pewność, że dobrze segregują odpady, mogą sprawdzić swoje siły w grze komputerowej, dostępnej pod linkiem: https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/Gra_edukacyjna_Segreguj_odpady.

segregacja odpadow

Fot.: Archiwum PUK Empol i Justyna Korzeniak
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here