Policja: Korytarz ratunkowy może uratować życie

pogotowie ratunkowe raciborz

Korytarz ratunkowy to umowny pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych czyli policji, straży pożarnej czy karetki pogotowia ratunkowego. Pojazd z włączonymi sygnałami dźwiękowymi budzi jednak w wielu kierowcach popłoch.

Wielu kierowców nadal nie wie, jak zachować się w sytuacji, kiedy widzi pojazd z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Taki pojazd budzi w kierowcach niejednokrotnie popłoch. Dlatego policja apeluje do kierowców: widzisz i słyszysz karetkę, radiowóz, pojazd uprzywilejowany – pozwól możliwie szybko przejechać!

- reklama -

Najprostszym sposobem jest utworzenie tak zwanego tunelu ratunkowego. – Starajmy się jak najszybciej zjechać do lewej lub prawej krawędzi jezdni. Ułatwi to bezkolizyjny przejazd bez konieczności ciągłego hamowania przez kierowcę karetki lub innego pojazdu uprzywilejowanego – tłumaczą policjanci i apelują, by kierowcy z rozsądkiem zachowywali się na drodze. Nagłe hamowanie, zatrzymanie pojazdu w miejscu i tym samym tamowanie przejazdu nie należy do rzadkości. Kierowcy często nie mają nawyku spokojnego, bezpiecznego zjechania na bok.

Liczy się każda minuta. Najważniejsze podczas wypadku jest jak najszybsze udzielenie pomocy ofiarom, czyli im szybciej służby ratownictwa dotrą na miejsce zdarzenia, tym szanse na przeżycie osób poszkodowanych są większe – nawet o połowę.

Jeżeli jezdnia jest jednokierunkowa dwupasmowa, to będąc na lewym pasie, należy dojechać, zbliżyć się maksymalnie do lewej strony. Jeżeli podczas zatoru jesteśmy na prawym pasie, to zbliżamy się maksymalnie do prawej strony. Co zrobić w przypadku, gdy jezdnia ma więcej niż dwa pasy? – Przede wszystkim zawsze należy pamiętać, że korytarz ratunkowy powinien przebiegać z prawej strony aut stojących na skrajnym lewym pasie – reszta aut, na kolejnych pasach, daje ostro pod prawą krawędź jezdni. Aby to łatwiej zapamiętać – coś jakby lewy jest tylko jeden pas, a reszta to prawe pasy. Lewy do lewej, a prawe do prawej krawędzi – pas ratunkowy pomiędzy – tłumaczy policja.

Ponadto policjanci przypominają, że kierujący podczas jazdy w każdym momencie ma obowiązek zachowywać ostrożność. Do tej zasady ma również zastosowanie takie zachowanie kierującego, aby również słyszał sygnały nadawane z zewnątrz przez kierujących innymi pojazdami (sygnał ostrzegawczy – klakson lub sygnały ostrzegawcze pojazdów uprzywilejowanych).

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Bylam dzis swiadkiem gdy dziewczynka jadac rowerem zjechala na bok slyszac nadjezdzajaca karetke i policje na sygnale.A dorosli kierowcy bagatelizuja.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here