O czym powinien pamiętać pieszy? Policja przypomina podstawowe zasady

Racibórz: O czym powinien pamiętać pieszy? Policja przypomina podstawowe zasady

Pieszy poruszający się w miejscach, w których jeżdżą samochody, powinien pamiętać o szeregu zasad wpływających na jego bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Z definicji, pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem, pozostająca na drodze oraz nie wykonująca na niej robót publicznych lub innych czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Pieszym jest również każda osoba prowadząca rower, motorower lub motocykl, a także wózek dziecięcy lub inwalidzki. Poruszając się w miejscach, gdzie jeżdżą samochody, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni pamiętać o szeregu podstawowych zasad, które znacząco wpływają na ich bezpieczeństwo.

- reklama -

Jak przypomina policja, najważniejsza jest konieczność korzystania z chodnika lub specjalnej drogi dla pieszych. Jeśli wzdłuż drogi, którą idziemy, nie ma takich udogodnień, wówczas poruszamy się poboczem, a dopiero jeśli nie ma pobocza – drogą. Piesi mogą również korzystać z drogi rowerowej, pamiętając o ustępowaniu przejazdu rowerzystom (nie muszą tego robić osoby niepełnosprawne).

Idąc drogą, musimy respektować przepisy i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Żeby lepiej widzieć nadjeżdżające pojazdy – przemieszczamy się lewą stroną drogi.

W ruchu miejskim warto dokładniej obserwować otoczenie i przewidywać, co się może wydarzyć. Widząc szybko nadjeżdżający pojazd – lepiej poczekać, niż pchać się pod koła.

– Unikajmy też przechodzenia poza przejściem, bo kierowcy często się po prostu tego nie spodziewają. Można to zrobić, pod warunkiem że w odległości 100 m takiego przejścia nie ma. Przechodząc przez jezdnię nie po zebrze, należy wybrać możliwie jak najkrótszą drogę, nie powodując przy tym zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Jeśli zachodzi ryzyko zagrożenia lub utrudnienia w ruchu ulicy, pieszy musi przepuścić jadące samochody. Chyba że jest już na przejściu  –  wtedy to kierowcy muszą mu ustąpić – tłumaczy raciborska drogówka.

Z kolei przez drogę dwujezdniową lub torowisko tramwajowe przechodzić można tylko po specjalnie wydzielonych przejściach.

W miejscach o szczególnie dużym ruchu pieszych, takich jak nowoczesne blokowiska, często instalowane są znaki informujące o tym, że znajdujemy się w strefie zamieszkania. To ogromne udogodnienie dla pieszych, ponieważ samochody mogą poruszać się w takiej strefie z maksymalną prędkością 20 km/h a pieszy, który ma pierwszeństwo, może iść całą szerokością jezdni.

– Policjanci zachęcają do korzystania z powyższych uwag i dbania samemu o własne bezpieczeństwo. Tylko ostrożność i rozwaga pomogą nam uniknąć niepotrzebnych zdarzeń drogowych z naszym udziałem – tłumaczy raciborska policja.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj