Wojewoda wyłoży kolejne miliony złotych na śląskie drogi

0
Wojewoda wyłoży kolejne miliony złotych na śląskie drogi
Wojewoda wyłoży kolejne miliony złotych na śląskie drogi

34 mln zł – tyle dodatkowych pieniędzy otrzymało województwo śląskie na poprawę lokalnej infrastruktury drogowej w gminach i powiatach. Zainteresowane otrzymaniem dofinansowania samorządy muszą się jednak sprężyć, gdyż wnioski można składać jedynie do 15 kwietnia.

- reklama -

– To kolejne miliony złotych, które trafiają na inwestycje w naszym województwie, dodajmy, realizowane w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, przyjętej i wykonywanej przez rząd – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu prasowego.

W tym roku premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu największej, w stosunku do lat poprzednich, kwoty z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Rząd przeznaczy łącznie na te cele 1,3 mld, to jest o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie. Dzięki tym decyzjom województwa dostaną realne wsparcie na inwestycje w drogi lokalne.

– Jeśli chcemy poprawić infrastrukturę dróg gminnych i powiatowych samorządy muszą bardzo szybko się zmobilizować, bowiem czasu jest niewiele: do 15 kwietnia można składać wnioski – zastrzegł wojewoda Jarosław Wieczorek. Na jakie dokładnie zadania mogą ubiegać się wszystkie samorządy z naszego województwa? Przede wszystkim na te, które poprawią stan dróg lokalnych prowadzących do centrów gospodarczych lub społeczno – kulturalnych oraz do terenów inwestycyjnych. Dofinansowane będą także inwestycje w drogi lokalne lub węzły łączące te drogi z drogami wyższego rzędu w celu poprawy dostępu do ośrodków życia społeczno – gospodarczego o znaczeniu regionalnym lub krajowym, a także będzie można otrzymać środki na budowę i remonty skrzyżowań, mostów, sygnalizację świetlną, ciągi piesze lub pieszo – rowerowe. – Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwa na drogach lokalnych, podnieść komfort podróżowania, czy ułatwić dostęp do terenów inwestycyjnych – wylicza wojewoda. Maksymalna kwota wsparcia z dotacji celowej budżetu państwa na jedno zadanie wyniesie aż 5 mln zł. Gmina może otrzymać wsparcie na jedno zadanie, zaś powiat na dwie inwestycje.

Jednocześnie trwa realizacja Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W jego ramach do tej pory zrealizowano ponad 133 km dróg, a ponad 50 km zostanie wybudowanych w tym roku. Co roku pula środków dla województwa śląskiego wynosiła ponad 54 mln zł. Jest ona dzielona na dwie równe części na drogi gminne i powiatowe po 27 mln zł. Jednak w przypadku tego programu wsparcie jednego zadania nie może przekroczyć 3 mln zł. W obecnej edycji dostępna pula środków określona dla województwa śląskiego umożliwiła przyznanie (w oparciu o listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania) dotacji 35 projektom: 24 gminnym i 11 powiatowym.

– Co ważne, gminy, które starały się o dofinansowanie w ramach tego programu, a nie otrzymały go, gdyż nie wystarczyło funduszy, również mogą składać wnioski do nowego projektu – wyjaśniała Dorota Wójtowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here