Helena Burek Zasłużoną dla Miasta Racibórz

0
Helena Burek Zasłużoną dla Miasta Racibórz
Helena Burek Zasłużoną dla Miasta Racibórz

Helena Burek to emerytowany lekarz radiolog. – Jako jedna z nielicznych prześwietliła wiele pokoleń raciborzan i zna ich na wylot – żartował na sesji miejskiej radny Witold Ostrowicz, także radiolog, wnioskując o przyjęcie odpowiedniej uchwały. Radni zagłosowali jednogłośnie. Wręczenie tytułu i medalu odbędzie się 13 kwietnia podczas koncertu poświęconego pamięci papieża Jana Pawła II w raciborskim kościele farnym.

- reklama -

Helena Burek – lekarz radiolog. Urodziła się 19 maja 1926 roku w Brzeziu. Całe życie ściśle związana z Raciborzem. Od 1 stycznia 1952 r. zatrudniona w raciborskim Szpitalu Rejonowym, była jednym z lekarzy pionierów, którzy podjęli pracę w szpitalu po zakończeniu II wojny światowej. Na stażu odbyła praktykę na wszystkich ówcześnie istniejących oddziałach miejskiego szpitala. Późniejsze życie zawodowe aż do emerytury, na którą przeszła w 1997 roku, związała z Zakładem Diagnostyki Obrazowej w Raciborzu. To właśnie dr Burek jako pierwsza zaangażowała się w rozwój raciborskiej radiologii sprowadzając, na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, pierwszy aparat ultrasonograficzny i jako pierwsza wykonywała owe badania, równocześnie szkoląc w dziedzinie diagnostyki obrazowej młodych adeptów radiologii oraz lekarzy innych specjalizacji.

Helena Burek (pierwsza z lewej) podczas uroczystości nadania rondu przy Auchan imienia Jana Darowskiego (grudzień 2016 roku)

Wykształciła się pod okiem doc. Zygfryda Wawrzynka, ówczesnego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radiologii a obecnej ikony radiologii polskiej. Dzięki swojemu autorytetowi i doświadczeniu jakim cieszyła się w środowisku lekarskim nakreśliła kierunek rozwoju Zakładu. Pracę wykonywała z wielkim zaangażowaniem, pasją i profesjonalizmem. Zawsze rzetelna i skromna. Lekarze, którzy pod jej okiem zdobyli szlify, wspominają Panią doktor Burek, jako osobę z zasadami, o dużym autorytecie, wymagającą ale życzliwą. Swoje zaangażowanie w pracę lekarza zaszczepiła swojej córce i trojgu wnuczętom. Poza pracą zawodową Pani dr Burek działała na rzecz lokalnej społeczności pełniąc przez dwie kadencje funkcję radnej gminy Brzezie. Wraz ze swoim, nieżyjącym już mężem, Nikodemem przez wiele lat prowadziła chór przy brzeskiej Parafii pw św. apostołów Mateusza i Macieja. Helena Burek w 2014 r. została także odznaczona Srebrnym Znakiem Sokoła za zasługi dla Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here