Adoracja Krzyża i Bożych Grobów w kościołach [ZDJĘCIA]

3
Adoracja Krzyża i Bożych Grobów w kościołach
Adoracja Krzyża i Bożych Grobów w kościołach

Wielka Sobota to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Wierni adorują Groby Pańskie. Zobacz zdjęcia z kościoła Matki Bożej i św. Jakuba na rynku oraz ze Studziennej, Sudoła, Ocic, Pogrzebienia, Kobyli i Krzanowic.

W wielu polskich kościołach Groby Pańskie co roku mają inną oprawę. Usytuowane są w różnych miejscach świątyni: w prezbiterium, na ołtarzu głównym, w nawie bocznej lub na środku kościoła. Czasem spotyka się specjalnie wybudowane kaplice boczne lub kamienne groty z figurami zmarłego i złożonego w grobie Chrystusa. W parafiach raciborskich przyjął się schemat grobu z papierowych głazów i z gipsową figurą Jezusa ułożoną pośród kwiatów, najczęściej w kolorze białym – symbolizującym czystość, odrodzenie i zmartwychwstanie.

- reklama -

fot. Anna Łapka, Dariusz Kawulok, Piotr Wołoszyn
oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

 1. ada

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

 2. zamieszanie

  Bałwochwalstwo to uwielbienie, adoracja, cześć, jaką się otacza bałwana, czyli bożka. Mianem bożka określa się wizerunek, wyobrażenie lub symbol będący przedmiotem takiego kultu, utożsamiany zwykle z jakąś realną lub domniemaną siłą wyższą — nieożywioną (jak siły i twory przyrody) lub obdarzoną życiem (człowiek, zwierzę czy organizacja). Bałwochwalstwu z reguły towarzyszą jakieś tradycje, rytuały i ceremonie.
  Hebrajskie słowa określające bożki często wskazywały na sposób ich wykonania i kompletną bezwartościowość lub wyrażały pogardę. Tłumaczone są m.in. na: „rzeźbiony [lub „ryty”] wizerunek” (dosł. „rzeźba”); „lany posąg [lub „bożek”]” (dosł. „odlew”); „przerażający bożek”; „marny [lub „nic niewarty”] bożek” (dosł. „marność”); „gnojowy bożek”. Greckie słowo eídolon jest najczęściej oddawane jako „bożek”.

 3. zamieszanie

  (Powtórzonego Prawa 5:8-10) „‚Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku, żadnej postaci podobnej do czegokolwiek, co jest w niebiosach w górze, albo tego, co jest na ziemi na dole, lub tego, co jest w wodach pod ziemią. 9 Nie wolno ci kłaniać się im ani dać się namówić do służenia im, gdyż ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem wymagającym wyłącznego oddania, zsyłającym karę za przewinienie ojców na synów i na trzecie pokolenie, i na czwarte pokolenie, w wypadku tych, którzy mnie nienawidzą, 10 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. Francuski przekład M. Drioux (1884) tak oddaje werset z Wyjścia 34:14: „Bóg domaga się wyłącznej miłości”, tzn. chce, by miłowano tylko Jego, nikogo innego. Jezus potwierdził to w swej odpowiedzi na pytanie Żyda, który próbował wystawić go na próbę (Mt 22:37).

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here