VIVID CONSORT wystąpi na Festiwalu Muzyki Odnalezionej

Vivid Consort MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI ODNALEZIONEJ Racibórz
VIVID Consort wykonuje muzykę okresu Średniowiecza, Renesansu oraz współczesną.

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na kolejny koncert organizowany w ramach MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI ODNALEZIONEJ, który ma już swoją XXV edycję.

13 maja o godz. 18.00 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela przy ul. Morawskiej 1 w Raciborzu (na Ostrogu) odbędzie się koncert wiedeńskiego tria fletów prostych VIVID CONSORT.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem na świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej, m.in. w Raciborzu. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne,  które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu  utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli,  w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach  Kornwalii,  Szkocji, Anglii.

- reklama -

VIVID Consort wykonuje muzykę okresu Średniowiecza, Renesansu oraz współczesną. Zgodnie z duchem czasu flety proste i śpiew ożywiają wzruszające popisy i słodko-gorzkie melodie minionych wieków. Zespół z siedzibą w Wiedniu powołany został do życia przez Thomasa Lista, muzyka grającego na fletach prostych, który do dziś sprawuje nad nim artystyczną opiekę.

Otwarcie na niekonwencjonalne sposoby interpretacji, na niezwykłe miejsca koncertów oraz na wykraczające poza granice gatunków projekty współpracy to cechy osobowości każdego z muzyków będące motorem zespołowego działania.

Badanie historycznych źródeł, obcowanie z rozmaitymi obszarami sztuki przeszłości jest tu środkiem służącym wszechstronnemu zrozumieniu i doświadczeniu muzyki dawnej. W kontekście współczesności rozmaite perspektywy łączą się w spójną, choć wieloaspektową całość. W programach swych koncertów Vivid Consort ukazuje nić łączącą pieśni i inne utwory Johannesa Ciconii i Josquina des Prés z muzyką Ludwiga Senfla i Thomasa Batesona, tworzy obfitujący w rozmaitości pomost między epoką Ars Nova i początkami wieku XVII. Program uzupełniają kompozycje współczesne.
Wstęp wolny.

oprac./A/

fot. RCK

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here