Uczniowie z Niemiec gościli w szkole w Nędzy [ZDJĘCIA]

Młodzież z Nędzy i Zella-Mehlis w Niemczech spotkała się po raz 6.

Już po raz szósty, w szkole w Nędzy organizowana jest uczniowska „Wymiana polsko-niemiecka”, w ramach której polscy uczniowie mają szansę odwiedzić swoich kolegów zza zachodniej granicy.

Szkoła, z którą współpracuje placówka z Nędzy, mieści się w miejscowości Zella-Mehlis w Turyngii (środkowa część Niemiec). Szkoła nosi nazwę Lutherschule – Staatliche Regelschule. W ramach międzyszkolnej współpracy, uczniowie z Niemiec goszczą w Nędzy w kwietniu/maju, a uczniowie z Nędzy wyjeżdżają do Zella-Mehlis we wrześniu. W projekt angażowani są uczniowie obecnych klas siódmych i drugich gimnazjum.

- reklama -

W tej edycji wymiany bierze udział 12 uczniów z każdej ze szkół. Ze strony polskiej są to: Wiktoria Gatnar (7b), Małgorzata Jezusek (7b), Wiktoria Wałach (7b), Magdalena Kunicka (7b), Marlena Jurkowska (7b), Paulina Szenk (7b), Julia Wojtek (7b), Martyna Żurek (7a), Jakub Stokłosa (7b), Milena Piechula (IIb), Sabina Przybyła (IIb) , Maurycy Kot (IIa).

– 22 kwietnia, w niedzielę wieczorem przywitaliśmy naszych gości w Nędzy. Już następnego dnia spotkaliśmy się w szkole. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor grupa wraz z opiekunkami (p. Beate Blum i p. Susanne Truckenbrodt) zwiedziła szkołę udając się również na zaplanowaną lekcję z klasą. Lekcja trzecia to zajęcia z panią Kornelią Czogalik – nauka języka polskiego. Następnie Pani Małgorzata Kozielska pokazała uczniom kościół w Nędzy. Opowiedziała w języku niemieckim o historii tego zabytkowego miejsca. Dalsza część dnia związana była z ruchem na świeżym powietrzu – spacer do Rezerwatu Przyrody „Łeżczok” zakończony wspólnym „grillem” na terenie kompleksu stawów łownych „Babiczok” – relacjonuje koordynator projektu, Anita Grycman.

We wtorek uczniowie uczyli się języka angielskiego z panią Izą Pielczyk, a później pojechali do Raciborza, gdzie zwiedzili Zamek Piastowski i poznali miasto dzięki grze miejskiej, w ramach której szukali miejsc ze starych fotografii. Na koniec młodzież relaksowała się grą w kręgle w „Family Club”.

W środę uczniowie zwiedzali Wrocław i zobaczyli panoramę miasta ze Sky Tower, w czwartek – zaplanowano wyjazd do Rud, gdzie zwiedzono zabytkową Kolej Wąskotorową oraz Pocysterski Kompleks Klasztorno-Pałacowy.

– W piątek rano gościliśmy w Urzędzie Gminy w Nędzy, gdzie uczniowie zostali przywitani przez sekretarza gminy Pana Krystiana Dolipskiego. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowe prezenty. Później spędziliśmy czas w szkole: prace manualne (wykonywanie bransoletki) z paniami Edytą Palą i Marią Jankowską, gotowanie obiadu (zupa pomidorowa i racuchy) z Panią Moniką Bajak, zajęcia z panem Irkiem Fietem – kostka Rubika oraz na koniec grupowa praca plastyczna podsumowująca tydzień w Nędzy. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły, zrzeszeni w grupie „Drengowie – rekruci”, zaprezentowali gościom pokaz walki. Pokaz przygotował Pan Lincner – relacjonowała koordynatorka projektu.

Wieczorem miało miejsce wspólne spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli w szkolnej auli. Nadszedł też czas refleksji i podsumowań. Goście szkoły w Nędzy zaśpiewali kilka piosenek, a polscy uczniowie – nauczyli ich tańca „Belgijka”.

– W sobotę rano pożegnaliśmy naszych gości wiedząc, że już 16 września pojedziemy do Zella-Mehlis. Jestem pewna, że szkoła w Zella-Mehlis zapewni nam równie dużo atrakcji. Mam nadzieję, że zawarte znajomości zostaną na długo – podsumowała Anita Grycman, dziękując wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji projektu, nad którego przebiegiem czuwały nauczycielki języka niemieckiego: panie Aleksandra Nieć, Monika Sosna i Anita Grycman.

Polsko niemiecka współpraca (wymiana uczniowska) możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Jugendwerk) z Warszawy, Gminy Nędza oraz wkładowi własnemu szkoły i rodziców uczniów.

Na podstawie inf. nadesłanej
publ. /k/
Fot. UG Nędza

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here