Utraciłeś dowód osobisty? Zgłoś to przez internet

Utraciłeś dowód osobisty? Zgłoś to przez internet

– Twój dowód zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Zabezpiecz się i zgłoś zaginięcie jak najszybciej w urzędzie gminy lub przez Internet – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Do szybszego i wygodniejszego zgłoszenia utraty dowodu osobistego przez internet wystarczy posiadać bezpłatny profil zaufany (eGO), czyli internetowy podpis, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość.

- reklama -

Zgłoszenia dokonać może każda osoba, która zgubiła, uszkodziła lub w inny sposób straciła swój dowód osobisty, a także rodzic, opiekun prawny lub kurator w przypadku dziecka do 18. roku życia oraz innej osoby całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionej.

Jak zgłosić online utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego?

1. Wejdź na stronę z usługą online.
2. Zaloguj się na swój profil zaufany.
3. Wybierz, co chcesz zgłosić — utratę lub uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu — wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu.
4. Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód).
5. Odpowiedz, czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu.
6. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie.
7. Wyślij zgłoszenie. Wyświetli się komunikat, że zostało wysłane. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
8. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu — zanieś dowód do urzędu albo wyślij pocztą.

Nowy dowód otrzymamy dopiero po unieważnieniu zgłoszonego dokumentu. Przez internet możemy sprawdzić, czy nasz dotychczasowy dokument został już unieważniony. Następnie możemy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.

Jeżeli dowód osobisty zaginął lub został skradziony, ważne jest także zgłoszenie tego faktu w banku. Dzięki temu zadbamy o swoje bezpieczeństwo i ochronimy się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here