Krzyżanowice świętowały rocznicę podpisania umów partnerskich [ZDJĘCIA]

20. rocznica podpisania umów partnerskich w Krzyżanowicach
20. rocznica podpisania umów partnerskich w Krzyżanowicach

23 maja 1998 r. gmina Krzyżanowice oficjalnie rozpoczęła międzynarodowe spotkania i kontakty partnerskie. Z okazji 20. rocznicy odbyła się uroczysta sesja rady gminy, w której wzięli udział przedstawiciele partnerskich gmin.

W sobotę w Krzyżanowicach miała miejsce uroczysta sesja rady gminy w 20. rocznicę podpisania umów partnerskich z czeskimi Szylerzowicami, Hacią oraz Piszczem, a także węgierską Ratką. W wydarzeniu wzięli również udział pozostali partnerzy gminy z czeskiego Bohumina, niemieckiego Seeshaupt oraz austriackiego Aschach an der Donau.

- reklama -

– 20 lat temu, 23 maja 1998 roku, gmina Krzyżanowice oficjalnie rozpoczęła międzynarodowe spotkania i kontakty partnerskie. Jako jedni z pierwszych rozpoczęliśmy wdrażać w życie ideę zjednoczonej, współpracującej Europy – mówił podczas sesji wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki. – Żyjemy w miejscu, które historia wyznaczyła do tego celu: dorzecze górnej Odry, styk państwowości niemieckiej, pruskiej, austro-węgierskiej, czeskiej i polskiej. Nasi mieszkańcy, mieszkańcy pogranicza, nie musieli jeździć po świecie, by być obywatelami różnych krajów Europy, mieszkając w tym samym miejscu, naszej małej ojczyźnie. To nauczyło nas ostrożności, roztropności w stosunku do rządzących, ale zarazem otwartości na inne kultury w połączeniu z ogromnym przywiązaniem do swojego miejsca. Jednego jestem pewien – była to wówczas, 20 lat temu najlepsza decyzja władz gminy: wójta, radnych – mówił Grzegorz Utracki.

– Nie byłoby dzisiejszego jubileuszu bez dwóch osób, obecnych dziś razem z nami. Byłych włodarzy gmin: Wilhelma Wolnika – byłego zasłużonego wójta gminy Krzyżanowice, inicjatora podjęcia współpracy gmin oraz starosty Haci – Pawła Kotlarza. To dzięki wzajemnemu zrozumieniu, porozumieniu tych dwóch osób, wszystko nabrało kształtu i rozmachu dla dobra naszych mieszkańców, rodzin przedzielonych granicą państwową, wówczas często trudną do przekroczenia. Ich inicjatywę poparły rady wszystkich gmin czeskich, węgierska Ratka oraz gminy Krzyżanowice. Do podpisania umów doszło przy okazji rozwijającej się tradycji krzyżanowickich majowych koncertów poświęconych pamięci wielkich europejskich kompozytorów, Franciszka Liszta oraz Ludwika van Beethowena – kontynuował swoje wystąpienie Grzegorz Utracki.

– Współpracę rozpoczęły oficjalne delegacje gmin, wyjazdy z koncertami naszych zespołów artystycznych, współpraca przedszkoli i szkół, strażaków z poszczególnych jednostek. Z czasem współpraca była tak szeroka, że dziś często nawet nie wiemy, kto, kiedy i z kim się spotyka, a relacje pomiędzy nami nabrały cech zażyłej znajomości, a często przyjaźni trwającej dziś niezależnie od pełnionych funkcji czy ról. I to jeden z większych walorów i efektów współpracy. Współpraca z gminami czeskimi oparta została na wspólnym kalendarzu imprez, uroczystości i aktywności wspólnie ustalanego i omawianego na dorocznych spotkaniach – relacjonuje Urząd Gminy Krzyżanowice.

Gmina Krzyżanowice zrealizowała od roku 2004 roku do dziś łącznie 61 projektów oraz pozyskała łącznie 16,5 mln zł środków zewnętrznych z czego tylko w ostatnich 7 latach zrealizowano 36 projektów na kwotę 13,7 mln złotych. Efekty to przystanie kajakowe, ale też wiele kilometrów ścieżek rowerowych, boiska sportowe, wieża widokowa oraz 2 ostatnie projekty z roku 2017 i 2018 – modernizacja parku i budowa wieży widokowej w ruinach zamku w Tworkowie czy projekt zwiększającego bezpieczeństwo na pograniczu poprzez doposażenie naszych jednostek OSP oraz Haci, Piszcza, Szylerzowic, a także zakup samochodu strażackiego dla OSP Zabełków. Można także podziwiać utrwalone przez artystów walory naszego pogranicza na obrazach podczas międzynarodowych plenerów malarskich. Współpraca międzynarodowa gminy Krzyżanowice to również wymiana młodzieży i zespołów artystycznych z gminą Ratka na Węgrzech. Mieszkańcy Ratki jako jedni z pierwszych odezwali się w czasie powodzi stulecia w 1997 roku i pośpieszyli z finansową pomocą dla mieszkańców gminy Krzyżanowice. Trzy lata temu gmina przekazała dla gminy Ratka samochód strażacki Magirus z jednostki z Krzyżanowic dla miejscowych strażaków, którzy dzięki temu samochodowi mogli na nowo rozpocząć działalność.

– Gmina Krzyżanowice jest otwarta na Europę, na współpracę, potrafimy znaleźć wspólne cele naszej działalności – zapewnił wójt gminy. – Od roku 1999 partnerską współpracę realizujemy z naszymi przyjaciółmi z bawarskiego Seeshaupt, od 2010 z czeskim sąsiadem miastem Bohumin, a od 2017 roku z austriacką gminą Aschach an der Donau – mówił Grzegorz Utracki.

Deklarację dalszej współpracy gmin partnerskich w XX rocznicę zawarcia umów podpisali: Krzyżanowice – wójt Grzegorz Utracki, Ratka – burmistrz Valeria Tir, Hać – starosta Werner Vyletělek, Szylerzowice – starosta Radek Kaňa, Piszcz – starosta Daniel Fichna.

Po sesji odbyło się tradycyjne złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt w Krzyżanowicach Ludwiga van Beethovena oraz Franciszka Liszta, a następnie w scenerii pałacu koncert Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice. Jako soliści wystąpili Natalia Tul i Kamil Klimek.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj