Procesja Bożego Ciała w parafii św. Paschalisa na Płoni [ZDJĘCIA]

0

Parafianie Płoni przeszli ulicami ku czterem ołtarzom w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zobacz obszerną galerię zdjęć >>  

- reklama -

Tradycyjne procesje związane z świętem Bożego Ciała mają początek w XV wieku. Początkowo święto związane było (od około 1320 roku) z liturgię odprawianą w kościołach. Obecnie Polska jest bodaj jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy. Procesje z wiernymi udają się do czterech ołtarzy. Przy każdym ozdobionym ołtarzu czytana jest (czasem śpiewana) Ewangelia jednego z czterech Ewangelistów.

Ołtarze, do których odbywa się procesja, przygotowywane są przez mieszkańców, a strojeniem chodników i kaplic zajmują się od wczesnych godzin porannych. Ołtarze przyozdabiane są kwiatami, obrazami oraz brzózkami, których to gałązki po procesji są zrywane i zabierane przez wiernych do domów, aby przyniosły domowi pomyślność.

W Parafii św. Paschalisa procesja odbywała ulicą Sudecką i Szkolną. Przy drugim ołtarzu, na wysokości ul. Fabrycznej nastąpił nawrót, zaś ostatni ołtarz znajdował się na terenie obejścia klasztoru Franciszkanów.

 

 

Ireneusz Burek

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here