Koncert ZPiT Strzecha „Po naszymu dla Niepodległej” [ZDJĘCIA]

Zespół Pieśni i Tańca Strzecha
Zespół Pieśni i Tańca Strzecha

Tym razem Zespół Pieśni i Tańca Strzecha zaprezentował się w programie śląsko–narodowym pt. „Po naszymu dla Niepodległej” przygotowanym z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koncertowi towarzyszył wernisaż wystawy pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”.

21 czerwca w DK Strzecha odbył się koncert pod nazwą „Po naszymu dla Niepodległej”. Zespół Pieśni i Tańca Strzecha zaprezentował się w programie śląsko–narodowym pt. „Po naszymu dla Niepodległej” przygotowanym z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas koncertu publiczność zobaczyła całą gamę tańców narodowych jakimi są dostojny polonez, elegancki mazur, energetyczny krakowiak oraz romantyczny kujawiak z ognistym oberkiem, a także tańce, śpiewy i zabawy opoczyńskie i ziemi lubuskiej, ale przede wszystkim z obszaru całego Śląska – od regionu dolnośląskiego, przez bogaty folklor ziemi raciborskiej i górnośląskiej, kolejno piękno tańców mieszczan cieszyńskich aż do górali Śląskich. Koncert był uroczystym zwieńczeniem 64. sezonu artystycznego wszystkich sześciu grup zespołu.

- reklama -

Koncertowi towarzyszył wernisaż wystawy pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”. Wystawa prezentuje sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione zostały kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zbrakło też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia niepodległości. Wystawa ukazuje wkład kobiet w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, ponadto jest uczczeniem przypadającej w listopadzie 2018 r. setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Projekt ma charakter edukacyjny, a jego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie wiedzy na temat odzyskania i odbudowy państwowości, aspektu regionalnego i lokalnego tych wydarzeń.

fot. Iwona Kwapisz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj