19 mln osób otrzyma ważny list. – Warto uważnie go przeczytać – podkreśla ZUS

Coraz więcej seniorów nie boi się podjąć pracy na emeryturze.

W liście od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdziemy informacje o sumie składek na naszym koncie emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury.

Ponad 19 milionów osób, najpóźniej do końca sierpnia, otrzyma list z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS, czyli szczegółowymi danymi o koncie emerytalnym, tj. o zgromadzonych tam środkach osób ubezpieczonych do 2017 r. i ich kapitale początkowym. Dokument ten wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS i jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera również zestawienie składek emerytalnych z poszczególnych miesięcy 2017 r.

- reklama -

Dla osób, które mają co najmniej 35 lat, ZUS przygotował wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. – Dzięki temu mamy obraz naszego przyszłego świadczenia z dotychczas odprowadzonych składek – czyli, w sytuacji, gdybyśmy już w danym momencie zaprzestali pracować i na ubezpieczenie emerytalne nie trafiłaby ani jedna złotówka – wyjaśnia regionalny rzecznik ZUS w województwie śląskim, Beata Kopczyńska.

Kolejne wyliczenie to kwota, jakiej można by się spodziewać, gdybyśmy pracowali do ukończenia wieku emerytalnego przy założeniu, że nasze wynagrodzenie się nie zmieni. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w przyszłej emeryturze również składki z subkonta w ZUS.

– Prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych, jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej. Ostatecznie to od każdego ubezpieczonego zależy, jaki będzie efekt jego aktywności zawodowej – podkreśla Beata Kopczyńska.

List z ZUS nie trafi jednak do wszystkich. Nie otrzymają go m.in. te osoby, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl). Użytkownicy PUE dostęp do tych informacji mają w każdej chwili po zalogowaniu się na swoim koncie.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących stanu konta, pracownicy ZUS zachęcają do kontaktu – zarówno osobistego w siedzibie placówki, jak i telefonicznego przez Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00) oraz internetowego poprzez stronę www.zus.pl.

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj